odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Nowela ustawy emerytalnej zaskarżona do TK

Nowela ustawy emerytalnej zaskarżona do TK

OPZZ zaskarżyło reformę emerytalną do Trybunału Konstytucyjnego fot.: flickr.com
dodano 30 Sierpnia 2012


Nowelizację ustawy o emeryturach z FUS z maja 2012 roku o wydłużaniu wieku emerytalnego do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżył OPZZ.

OPZZ uważa, że ustawa jest niesprawiedliwa i odbiera prawa nabyte obywatelom. Ponadto rząd podjął tą decyzję bez żadnego poparcia danych, wyliczeń czy konkretnych argumentów merytorycznych. Ustawa o rentach i emeryturach z FUS o wydłużaniu wieku emerytalnego do 67. roku życia została już przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta.

Jak przekonuje przewodniczący OPZZ Jan Guz, dłuższy wiek emerytalny nie spowoduje, że państwo na tym zyska. Środki uzyskane przez podwyższenie wieku emerytalnego i tak w pewnej części zostaną przekazane do innych działów, jak np. do pomocy społecznej. Ponadto wzrost wydatków zanotuje m.in. fundusz chorobowy ZUS, fundusz emerytalny czy fundusz rentowy.

Podniesienie wieku emerytalnego nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza, że polskie społeczeństwo coraz krócej żyje w zdrowiu. Pozyskanie pieniędzy kosztem dłużej pracy społeczeństwa nie powinno mieć miejsca.

Ponadto związkowcy uważają, że artykuły 1, 24 i 26 ustawy emerytalnej są niezgodne z konstytucją. Regulacje są nieczytelne, ponieważ nowela odsyła do innych przepisów. Jeszcze inną kwestią jest to, że przepisy mają dotyczyć osób już obecnych na rynku pracy. „Nie może być tak, że prawa nabyte, pieniądze odłożone przez obywateli nie są zabezpieczone przez państwo. Dla potrzeb politycznych sięga się po te pieniądze wówczas, kiedy politycy sobie o tym zamarzą”.

Również emerytury częściowe mogą być niesprawiedliwe społeczne, gdyż pracownik powinien otrzymywać należne mu świadczenia emerytalne według normalnych zasad, a nie jedynie jej połowę lub jakąś część.

Do dnia dzisiejszego nie wiadomo też za wiele o programach osłonowych dla osób w wieku przedemerytalnym i dla ludzi młodych. Nic nie mówi się także o pomocy dla osób 50+ i 60+, a to przecież powinno być priorytetem, by zapewnić pracę i jej godne warunki osobom, które chcą pracować przed i w czasie emerytury.

Ustawa o emeryturach z FUS ustala, że od 2013 roku wiek emerytalny zostanie systematycznie przedłużany do 67. roku życia dla obu płci o 3 miesiące każdego roku. Mężczyźni osiągną go szybciej, bo już w 2020 roku, natomiast kobiety w 2040 roku.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ustawa emerytalna wiek emerytalny reforma emerytalna

Komentarze:

  • 06/09/2012 przez gosc (jaś)

    Art. 32 pkt. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi: "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne" To dlaczego mundurowych ustawa obejmie tylko tych zatrudnionych od przyszłego roku, a pozostałych, obecnie pracujących, to obejmie? A co z tymi co rozpoczęli pracę w wieku 17 lat ? Czy muszą tyrać fizycznie 50 lat ? Niektórym wystarcza 15 lat, by otrzymać pokaźną emeryturę. Mnie niestety grozi 50 lat pracy fizycznej, po której będę wrakiem człowieka, a nie emerytem. (Pracuję od 17-go roku życia mam 43 lata pracy) I dlatego ta pseudo reforma jest niezgodna z Konstytucją.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej