odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > tagi

Tag: reforma emerytalna

Nowela ustawy emerytalnej zaskarżona do TK

30/08/2012 r.

Nowelizację ustawy o emeryturach z FUS z maja 2012 roku o wydłużaniu wieku emerytalnego do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżył OPZZ.

Więcej

Emocje wokół zmian w systemie emerytalnym

06/06/2012 r.

Od początku roku tematem numer jeden były przez długi czas forsowane przez Platformę Obywatelską zmiany w systemie emerytalnym. Na samym początku batalii hamulcowym tych reform okazało się koalicyjne PSL postulujące łagodniejszą formę wspomnianych zmian. Przypomnijmy, Platforma postulowała o wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. W wyniku porozumienia…

Więcej

Dłuższe życie -krótsza praca

11/05/2012 r.

Dotychczas wiek emerytalny kobiet sięgał 60 lat. Polki zazwyczaj przechodziły na emeryturę o kilka lat wcześniej niż mężczyźni. Rząd w planach ma podniesie wieku emerytalnego do 67 lat -najpierw dla mężczyzn, później dla kobiet. Dla ekonomistów zrównanie wieku jest niezbędne, oznaczałoby to wydłużenie okresu pracy kobiet, co byłoby równoznaczne z wyższą emeryturą. Wielu analityków…

Więcej

Kaczyński zaskarży ustawy emerytalne

10/05/2012 r.

Jarosław Kaczyński przypomina, że Trybunał Konstytucyjny kilkakrotnie zwracał szczególną uwagę na uchwalanie ustaw. Ma on nadzieję, że i tym razem będzie tak samo w przypadku reformy ustaw emerytalnych. Oficjalną zapowiedź skierowania wniosku do Trybunału zapowiedział 7 maja Mariusz Błaszczak szef kluby PiS. Według niego tryb prac nad projektem ma skandaliczne tempo, a sama rządowa…

Więcej

Przyjęto projekt ustawy podważającą wiek emerytalny…

23/04/2012 r.

W piątek, tj. 20.04.2012 roku przyjęto projekty ustaw o podniesieniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia, a także zmian w systemie emerytur mundurowych. Według marszałek Sejmu Ewy Kopacza, pierwsze czytanie projektu reformy emerytalnej najprawdopodobniej odbędzie się 26 kwietnia. Jak podkreśla premier Donald Tusk, podniesienie wieku emerytalnego oraz ograniczenie przywilejów…

Więcej

Kampania informacyjna o zmianach w systemie emerytalnym

12/04/2012 r.

Rząd chce przekonać społeczeństwo do reformy systemu emerytalnego, dlatego w ciągu 2 tygodni będzie prowadził ogólnopolską kampanię na ten temat. Zmiany w systemie emerytalnym mają dotyczyć zrównania i wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia oraz ograniczenia przywilejów emerytalnych niektórych grup zawodowych. Proponowane rozwiązania budzą spore emocje wśród społeczeństwa,…

Więcej

Powiększy się różnica między emeryturami mundurowymi…

05/04/2012 r.

Wydłużenie powszechnego wieku emerytalnego skłania do podjęcia bardziej radykalnych decyzji, jeśli chodzi o zmiany w emeryturach mundurowych.  W przeciwnym razie jeszcze bardziej pogłębią się dysproporcje pomiędzy wysokością świadczeń. Wysokość świadczeń emerytalnych Obecnie można zauważyć znaczne różnice pomiędzy świadczeniami służb mundurowych, a niskimi powszechnymi…

Więcej

Spór o wysokość emerytur częściowych między PSL i…

27/03/2012 r.

Spotkanie PO i PSL w sprawie reformy emerytalnej nie przyniosło kompromisu. Partie mają swoje wizje odnośnie pobierania przez 62 – latków części emerytury, trwają również odnoścnie wydłużenia wieku emerytalnego. Spotkanie liderów partii PSL i PO nie przyniosło kompromisu w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Rozmowy nad reformą emerytalną…

Więcej

Posiedzenie Komisji Trójstronnej w sprawie wydłużenia…

22/03/2012 r.

22 marca mają zapaść decyzje odnośnie zrównania i wydłużenia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. W debacie ma wziąć udział premier, związkowcy i pracodawcy. Komisja Trójstronna ma zapoznać się z ze stanowiskiem zespołu ds. ubezpieczeń społecznych, który zajmował się projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS przygotowanym przez resort pracy. Pracodawcy…

Więcej

Kompromisowe rozwiązanie w sprawie reformy emerytalnej

19/03/2012 r.

Donald Tusk gotów jest na kompromis w sprawie emerytur. Już wkrótce w parlamencie ma zostać zaprezentowany kompromisowy projekt reformy emerytalnej. Jaki on będzie? W formie modelu pośredniego, z jednej strony ostry, z innej elastyczny, tak zapowiada szef rządu. Premier nadmienia, że państwo wyciągnie rękę do osób, które zostaną objęte wyższą granicą wieku emerytalnego, a nie będą…

Więcej

Likwidacja Funduszu kościelnego

18/03/2012 r.

W ostatnich dniach coraz głośniej rozbrzmiewają wieści o likwidacji funkcjonującego w Polsce od 60 lat Funduszu kościelnego. Czy duchowni powinni zostać objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych? Fundusz Kościelny działa na rzecz wszystkich Kościołów i innych związków wyznaniowych posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej, jest ich ponad 160, ale…

Więcej

Reforma emerytalna w drodze

18/03/2012 r.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że nie ulegnie naciskom ze strony społeczeństwa bądź koalicji i nie zmieni swojego stanowiska wobec reformy systemu emerytalnego. Projekt reformy emerytalnej już gotowy Podniesienie wieku przechodzenia w stan spoczynku zawodowego i zlikwidowanie jego granicy między kobietami a mężczyznami stało się już wyrocznią w ustach premiera. Oświadczył on także,…

Więcej

Emerytura w Chinach

14/03/2012 r.

Chiński system wypłacania świadczeń pieniężnych dla najstarszych obywateli wywołuje sprzeciw społeczeństwa. Co na to władze? Wiek emerytalny w Chinach wynosi 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Wyjątkiem są kobiety, które pracują fizycznie, mają one prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę, już po 50 roku życia. Szczególnym przypadkiem są również partyjni…

Więcej

Polacy a reforma emerytalna

12/03/2012 r.

W 1999 roku Rząd zmienił zasady funkcjonowania systemu emerytalnego. 13 lat po tej rewolucji planowana jest kolejna. Jakie są w związku z tym nastroje społeczne? Dyskusja toczy się na szczycie. Obywatele dzięki mediom mogą ją łatwo i wygodnie śledzić i komentować. Fora internetowe aż huczą od licznych opinii Polaków, zadowolonych lub nie, z projektu Rządowego. Politycy prowadzą blogi,…

Więcej

Konsekwencje podniesienia wieku emerytalnego

12/03/2012 r.

Rząd wieloaspektowo argumentuje swoje postanowienie w sprawie reformy emerytalnej. Przede wszystkim decyzja ta ma na celu poprawę stanu gospodarczego Polski i jej sytuacji wewnętrznej. Jak przedstawiać się to będzie w rzeczywistości? Wzrost PKB Rząd szacuje, że dzięki reformie PKB do 2020 r. zwiększy się, w porównaniu z 2011 r., o 36,3 proc., zaś bez podniesienia wieku emerytalnego wzrost…

Więcej

Sukces ludowców w sprawie reformy emerytalnej

12/03/2012 r.

W kancelarii premiera krążą słuchy, że PO chce pójść na kompromis w sprawie reformy emerytalnej. Dotyczyć on ma osób, które po 60 roku życia nie będą mogły znaleźć pracy- otrzymają możliwość udania się na wcześniejszą emeryturę. Do tej pory premier był nieustępliwy. Konsultacje społeczne nie przynosiły zmian, ale kazały szukać Donaldowi Tuskowi coraz to nowych argumentów…

Więcej

Kobiety a reforma emerytalna

08/03/2012 r.

8 marca- dzień nadziei dla kobiet na korzystne rozwiązanie kwestii emerytalnej. Bo cóż może przerażać je bardziej niż widmo szerzącego się bezrobocia gdy będą mieć ponad 60 lat? Prezes Rady Ministrów na spotkaniu z Kongresem Kobiet uspokaja obawy. Całym sercem jestem po stronie pań, które nie chcą iść na późniejszą emeryturę, jednak to konieczność- mówił szef Rządu w nagranych…

Więcej

Reforma emerytur mundurowych

08/03/2012 r.

10 stycznia został przekazany do konsultacji projekt reformy emerytur mundurowych. Planowana przez MSWiA reforma ma objąć policjantów, wojskowych i strażaków. Podstawową kwestią tego projektu jest wydłużenie aktywności zawodowej policjantów, żołnierzy zawodowych oraz strażaków. Emerytura będzie im się należała po przekroczeniu 55. roku życia i 25-letnim stażu pracy. Wysokość…

Więcej

Reforma emerytalna

07/03/2012 r.

Rząd twierdzi, że reforma emerytalna to absolutna konieczność. Opozycja proponuje inne rozwiązania. Na górze trwają spory a sami zainteresowani zastanawiają się, czy w wieku 67 lat zwyczajnie znajdą siłę by wstać rano do pracy, jeśli takową będą posiadać. A może będą musieli pobierać zasiłek dla bezrobotnych? Gabinet swoją decyzję uzasadnia zmianami demograficznymi, ciążącym…

Więcej

Granica wieku emerytalnego w Polsce na tle Europy

25/02/2012 r.

Podobnie jak w Polsce, granicę wieku emerytalnego na poziomie 67 roku życia wyznaczyły sobie: Dania, Hiszpania, Holandia i Niemcy. Każde z tych krajów jednak cieszy się średnim poziomem życia wyższym niż w Polsce. Na tle krajów europejskich wyróżnia się Irlandia, gdzie ustalono najwyższy wiek przejścia obywateli na emeryturę - 68 lat.We Włoszech granicę wieku emerytalnego dla mężczyzn…

Więcej

Górnicy objęci reformą emerytalną. Nadchodzi kres uprzywilejowania?

22/02/2012 r.

Górnicy ponad innymi Według danych ZUS dwie trzecie górników odchodzi z pracy przed 50. rokiem życia, a emerytura tej grupy zawodowej wynosi średnio 3,3 tys. zł., podczas gdy pozostali pracownicy, w tym nauczyciele i dziennikarze, dostają 1,7 tys., a drobni przedsiębiorcy, jak fryzjerzy czy stolarze – 1,1 tys. Nie ulega wątpliwości, iż górnicy, objęci odrębnym prawem, znajdują się…

Więcej

Spór ws. reformy systemu emerytalnego

20/02/2012 r.

PSL ma własny pomysł na przekształcenie systemu emerytalnego, uporczywie przystając przy tym, by matkom przysługiwała niższa granica wieku emerytalnego.  Im więcej dzieci, tym emerytalny wiek ma być niższy, na co z kolei nie chce przystać premier. Ludowcy proponują, by kobiety mogły przechodzić na emeryturę o trzy lata wcześniej po urodzeniu każdego dziecka, ale łącznie mogłoby…

Więcej

System emerytalny po 1999 roku - 3 filary

27/07/2011 r.

System repartycyjny obowiązujący w Polsce przed reformą w 1999 roku stanowił pewnego rodzaju umowę pokoleniową, na podstawie której aktualne emerytury były wypłacane z składek wpłacanych przez aktywnych zawodowo. Takie rozwiązanie zaczęło sprawiać coraz większe trudności, które było wynikiem niekorzystnej tendencji demograficznej, w której społeczeństwo się starzeje. Zaczęło…

Więcej

Ustawa emerytalna nie trafi do Trybunału Konstytucyjnego?

15/04/2011 r.

Coraz mniej chętnych chce zaskarżyć ustawę emerytalną do Trybunału Konstytucyjnego, zrezygnował już PiS i wszystko wskazuje na to, że SLD również nie będzie składać takiego wniosku. Gdy ustawa nie była jeszcze podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego zapowiedzi skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego były bardziej stanowcze. Wygląda jednak na to, że miały one skłonić…

Więcej

Prezydent powinien zaakceptować zmiany w OFE

28/03/2011 r.

Ustawa wprowadzająca zmiany w OFE będzie mogła liczyć na poparcie prezydenta Bronisława Komorowskiego, jeśli tylko nie będzie odbiegała od przedłożenia rządowego. Prezydent Bronisław Komorowski na początku roku przesłał list z proponowanymi zmianami w OFE, które zostały ujęte w propozycji rządowej. W związku z tym, nie powinno być sprzeciwu w zaakceptowaniu ustawy przez głowę…

Więcej

OFE miały być finansowane z prywatyzacji

30/11/2010 r.

W ocenie ekspertów koszty transferu składek z budżetu państwa do OFE od początku wprowadzenia reformy emerytalnej do roku 2010 w 75 proc. pozwoliłyby pokryć przychody z prywatyzacji. Tak brzmiało jedno z założeń reformy emerytalnej z roku 1999 – transfery do OFE miały być finansowane środkami pochodzącymi z prywatyzacji. Zakładając, że w bieżącym roku osiągną one poziom 25…

Więcej

Radykalne protesty we Francji przeciw reformie emerytur

24/09/2010 r.

W miastach całej Francji odbyły się kolejne w tym miesiącu ogromne manifestacje przeciwników reformy emerytalnej, liczące łącznie - według różnych źródeł - od miliona do 3 mln uczestników. Przez cały dzień strajkowali pracownicy sektora publicznego i prywatnego. Była to już druga w tym miesiącu - po strajkach z 7 września - ogólnokrajowa mobilizacja przeciwników reformy emerytalnej,…

Więcej