odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Emerytury mundurowe po 25 latach pracy – propozycja związkowców

Emerytury mundurowe po 25 latach pracy – propozycja związkowców

Reforma emerytur mundurowych fot.: flickr.com
dodano 16 Czerwca 2011


Emerytura mundurowa bez względu na wiek po 25 latach służby jest propozycją związkowców do reformy emerytur mundurowych .

Prace nad reformą emerytur mundurowych trwają od grudnia 2010 roku i mają prowadzić do wydłużenia wieku emerytalnego funkcjonariuszy podległych MSWiA oraz żołnierzy. Planowany termin wprowadzenia zamian to 1 stycznia 2012 roku.

Obecnie rozpatrywane są dwie możliwości, jedna przewiduje nabywanie uprawnień emerytalnych po 25 latach służby bez względu na wiek lub po 25 latach służby i ukończeniu 50 roku życia.

Prace nad reformą nadal trwają, nadal rozpatrywanych jest kilka rozwiązań. Na wcześniej zaproponowane - nabycie uprawnień emerytalnych po 25 latach służby i ukończeniu 55 lat związkowcy nie chcą się zgodzić. Szef doradców premiera Michał Boni proponuje, aby emerytura była powiązana z wiekiem, gdyż nowe zasady zaczną obowiązywać dopiero po 2035 roku, kiedy to aktywność zawodowa będzie dłuższa niż obecnie.

Boni zapewnia, że reforma będzie przemyślana, dlatego nie ma pośpiechu w jej wprowadzeniu. Wprowadzenie jej w życie nie będzie miało miejsca przed wyborami, ponieważ w chwili zakończenia prac parlamentu wszystkie projekty upadną.

Obecne zasady przyznawania emerytur mundurowych

Emerytura mundurowa przysługuje funkcjonariuszom po 15 latach służby bez względu na wiek, jej wysokość zależy od kwoty ostatniego wynagrodzenia, a także dodatków i nagród rocznych. Jeśli funkcjonariusz przepracuje 15 lat emerytura wynosi 40 % ostatniej pensji, w każdym kolejnym roku procent wzrasta o 2,6. Jest jednak ograniczenie w wysokości 75% wynagrodzenia.

źródło: wyborcza.pl (15.06.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytury mundurowe emerytura mundurowa

Komentarze:

 • 07/07/2011 przez gosc (wk*rwiony)

  co te *#####* z ludzmi robią !

 • 26/07/2011 przez gosc (gin)

  bez przesady! niektórzy marzą o takich warunkach, funkcjonariusz nie może pracować w wieku 60 lat, a inny może.. a kto to jest? nadczłowiek?

 • 09/08/2011 przez gosc (jaś)

  Normalny człowiek, by dostać emeryturę musi tyrać fizycznie 48 lat i albo nie doczeka, albo będzie wrakiem a nie emerytem. (Mam 60 lat i 43 lata pracy i muszę pracować jeszcze 5 lat.)

 • 27/10/2012 przez gosc (IjtJtfKqKYe)

  Witaj popołudniem!Nim las wytną warto na bagnach pwdobouać "gmaszysko" na palach...Wzorem przodkf3w otoczone ostrokołem może "robić" za obiekt agroturystyczny :)-"Niesforne Dziecię Gutenberga".

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej