odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > tagi

Tag: emerytury mundurowe

Zastrzeżenia do projektu ustawy o emeryturach mundurowych

07/03/2012 r.

Projekt ustawy o emeryturach mundurowych przygotowany przez resort spraw wewnętrznych budzi wiele zastrzeżeń. Ministerstwo Finansów uważa, że mundurowym powinno się naliczać emerytury w podobny sposób, jak w powszechnym systemie emerytalnym.

Więcej

Projekt ustawy o emeryturach mundurowych

13/01/2012 r.

Projekt ustawy o emeryturach mundurowych 10 stycznia trafił do konsultacji społecznych. Zmiany będą dotyczyć funkcjonariuszy, którzy rozpoczną służbę w wojsku lub policji po 1 stycznia 2013 roku. Emerytura mundurowa po 25 latach służby i osiągnięciu 55. roku życia Według założeń nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i o zaopatrzeniu emerytalnym, funkcjonariusze…

Więcej

Ciąg dalszy reformy emerytur mundurowych po kampanii wyborczej

31/08/2011 r.

Rozmowy na temat reformy emerytur mundurowych zostały przerwane na czas kampanii wyborczej. Uznano, że nie mogą być one prowadzone pod presją wydarzeń politycznych. Do zakończenia rozmów nad reformą emerytur mundurowych zostało jedynie dopracowanie szczegółów. W skład zespołu zajmującego się reformą emerytalną, pod przewodnictwem Michała Boniego wchodzą przedstawiciele MSWiA,…

Więcej

Emerytury mundurowe po 25 latach pracy – propozycja związkowców

16/06/2011 r.

Emerytura mundurowa bez względu na wiek po 25 latach służby jest propozycją związkowców do reformy emerytur mundurowych . Prace nad reformą emerytur mundurowych trwają od grudnia 2010 roku i mają prowadzić do wydłużenia wieku emerytalnego funkcjonariuszy podległych MSWiA oraz żołnierzy. Planowany termin wprowadzenia zamian to 1 stycznia 2012 roku. Obecnie rozpatrywane są dwie możliwości,…

Więcej

Reforma emerytur mundurowych jednak przed wyborami?

11/05/2011 r.

Rozmowy dotyczące zmian w emeryturach mundurowych nadal dotyczą włączenia ich do powszechnego systemu emerytalnego lub modyfikacji obecnego systemu. Po raz kolejny zapewniono, że zmiany mają dotyczyć wyłącznie funkcjonariuszu wcielonych do służby po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym. Istniałaby wówczas obawa, że zostałyby one podważone przez Trybunał Konstytucyjny. Powrót…

Więcej

Emerytury mundurowe dla młodych

06/05/2011 r.

Liczba emerytów mundurowych, którzy nie skończyli jeszcze 40 lat jest zdecydowanie za duża, bo wynosi aż 6,5 tys. funkcjonariuszy. Z kolei tych, którzy nie skończyli pięćdziesiątki jest aż 44 tys. Wynika z tego, że emerytury mundurowych są dla podatników bardzo kosztowne, a reformy jak nie było tak nie ma. Reforma służb mundurowych zapowiadana jest już od trzech lat, kolejne spotkanie…

Więcej

Wstępne założenia reformy emerytur mundurowych

24/03/2011 r.

Zmiany w emeryturach mundurowych mają dotyczyć funkcjonariuszy nowoprzyjętych do służby, emerytury na nowych zasadach będą mogli wybrać również czynni zawodowo w służbach zawodowych. Zachętą do przejścia na świadczenie na nowych warunkach mają być lepsze warunki za odbycie dłuższej służby. Przedstawiciele rządu i związków policyjnych ustalili ponadto, że funkcjonariusze przechodzący…

Więcej

Emerytury i przywileje mundurowe zagrożone!

01/02/2011 r.

Sytuacja finansowa w Polsce zmusza rząd do szukania pieniędzy w rozmiatych źródłach, co przyczynia się do redukcji przeprowadzania reform. Planuje się nie tylko likwidację etatów w administracji, ale m.in. zmiany, a nawet pozbycie się niektórych przywilejów istniejących w systemie emerytalnym. Uprzywilejowane grupy zawodowe na pewno nie zgodzą się na eliminację emerytur mundurowych.…

Więcej

Trzeba reformować system emerytalny służb mundurowych

12/12/2010 r.

Zdaniem ekspertów służbom mundurowym trzeba stopniowo, ale zdecydowanie odbierać przywileje emerytalne. Reforma emerytalna mundurowych powinna, w opinii specjalistów, rozpocząć się możliwie jak najprędzej. Wdrożenie tego rodzaju rozwiązań dopiero wówczas, gdy zdecydowanie pogorszy się sytuacja gospodarcza państwa, nie da oczekiwanych rezultatów. Obecnie rząd wciąż jeszcze ma możliwość…

Więcej

Mundurowi w powszechnym systemie emerytalnym

12/12/2010 r.

W piątek, 10 grudnia premier Donald Tusk spotkał się ze związkami zawodowymi mundurowych, by omówić nowe zasady przyznawania emerytur tej grupie zawodowej. Chodzi głównie o wydłużenie lat pracy mundurowych. Uprzywilejowanie służb mundurowych budzi zdecydowany sprzeciw przedstawicieli PKPP Lewiatan. Uważają oni, że to niesprawiedliwe wobec innych grup zawodowych zarówno pod względem…

Więcej

Krótki staż pracy, wysoka emerytura

12/12/2010 r.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” (z dn. 10.12.2010) najbogatszymi emerytami są byli funkcjonariusze UOP, ABW oraz CBA. Ich średnie uposażenie to 3,5 tys. brutto. Najszybciej na emeryturę przechodzą żołnierze, bo średnio już po 25 latach służby. Ich pobory to ok. 2,9 tys. zł brutto. Górnik z 30-letnim stażem pracy liczyć może na niemal 3150 zł brutto. Średnia emerytura nauczyciela…

Więcej

Emerytura pomostowa: stanowisko musi znaleźć się w wykazie

15/11/2010 r.

Uzyskanie emerytury pomostowej związane jest z pracą wykonywaną w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Nazwa stanowiska odpowiadać musi wykazowi w stosownej ustawie. Tymczasem pracodawcy mają kłopot z ewidencją zawodów. W bieżącym roku Państwowa Inspekcja Pracy przyjęła ponad 2 tys. skarg związanych z nieumieszczeniem pracownika na liście uprawniającej do uzyskania…

Więcej

Wojskowy po misji dostanie więcej

29/10/2010 r.

Wojskowi, którzy odbywali część służby podczas misji mogą starać się o podniesienie emerytury. Taki przywilej przewiduje nowelizacja ustawy z 10 grudnia 1993 roku o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy i ich rodzin, która weszła w życie 25 września br. Za sprawą nowych przepisów Ministerstwo Obrony Narodowej może dowolnie ustalać limity służby dla poszczególnych jednostek specjalnych.…

Więcej

Zmiany w emeryturach mundurowych od 2012?

29/07/2010 r.

Planowane zmiany w przepisach dotyczących emerytur mundurowych nie obejmą funkcjonariuszy będących obecnie w służbie, ale jedynie tych, którzy dopiero do niej przystąpią – poinformował w Sejmie wiceminister MSWiA Zbigniew Sosnowski. Z depeszy PAP wynika także, że mundurowym nie będą odbierane żadne z dotychczasowych przywilejów, m.in. dodatki służbowe. Sosnowski przypomniał, że…

Więcej

Polacy wysyłani na emerytury

28/07/2010 r.

Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników zatrudnienia osób starszych. Znikoma aktywność zawodowa osób w podeszłym wieku to nie jedyny tego rodzaju problem. W niektórych profesjach przejście na emeryturę wraz z osiągnięciem prawa do takiego świadczenia jest konieczne. Sąd Najwyższy w roku 2008 wydał postanowienie, zgodnie z którym pracodawca nie może zwolnić pracownika…

Więcej

Emerytura kolejowa

25/03/2010 r.

Wcześniejsza emerytura dla osób pracujących na kolei, tzw. emerytura kolejowa przysługuje osobom, które udowodnią staż emerytalny w wymiarze 20-letniego okresu składkowego dla kobiet i 25-letniego dla mężczyzn. Ponadto kobiety osiągnąć powinny wiek emerytalny, który wynosi 55 lat, a mężczyźni – 60 lat. Praca na kolei trwać powinna co najmniej 15 lat, łącznie z okresami równorzędnymi…

Więcej