odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Emerytury mundurowe dla młodych

Emerytury mundurowe dla młodych

Czterdziestoletni emeryci mundurowi fot.: flickr.com
dodano 6 Maja 2011


Liczba emerytów mundurowych, którzy nie skończyli jeszcze 40 lat jest zdecydowanie za duża, bo wynosi aż 6,5 tys. funkcjonariuszy. Z kolei tych, którzy nie skończyli pięćdziesiątki jest aż 44 tys. Wynika z tego, że emerytury mundurowych są dla podatników bardzo kosztowne, a reformy jak nie było tak nie ma.

Reforma służb mundurowych zapowiadana jest już od trzech lat, kolejne spotkanie przedstawicieli rządu odbędzie się dopiero 26 maja, więc zmian w tej kadencji Sejmu zapewne już nie będzie.

Tak młodych emerytów nie ma w żadnej grupie zawodowej, a przecież odchodzący na świadczenia emerytalne w wieku 40 lat są zdrowi i zdolni do pracy. Ponadto emerytury mundurowe są zdecydowanie wyższe niż te z ZUS czy KRUS. Po niespełna 15 letniej służbie wysokość emerytury funkcjonariusza wynosi 2 tys. zł., średnie emerytury cywilne po 30 latach mają wysokość 1,8 tys. zł.

Ponadto emeryci mundurowi mogą praktycznie bez przeszkód dorabiać na emeryturze, maksymalnie mogą stracić jedynie 25% otrzymywanego świadczenia.

Utrzymywanie młodych funkcjonariuszy na emeryturze, jak uważają podatnicy jest niesprawiedliwe oraz nie opłaca się państwu, wpływają one na wyższe podatki oraz wciąż pogłębiającą się dziurę budżetową.

Emerytury mundurowe są niekorzystne również dla służb mundurowych

Na emeryturę przechodzą osoby w wieku 40-50 lat, są to osoby najlepiej wyszkolone, które mogłyby wspierać i przekazywać swoją wiedzę następcom. Państwo powinno się starać, by specjaliści nie odchodzili z wojska w młodym wieku.

Przed strachem, że reforma mimo wszystko niedługo wejdzie w życie już teraz coraz więcej młodych mundurowych przechodzi na emeryturę.

W interesie rządu jest wprowadzenie jak najszybciej reformy służb mundurowych, a rzad odwleka jej wprowadzenie jak tylko się da. Przed wyborami nie możemy liczyć na wprowadzenie jakichkolwiek zmian.

źródło: rp.pl (06.04.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytury mundurowe emerytury mundurowych emerytury emerytura emerytury wojskowe

Komentarze:

 • 09/05/2011 przez gosc (jaś)

  A mnie ZUS nie chce dać emerytury po 43 latach pracy, bo nie mam ani przywilejów, ani wieku 65 lat. Pracując od 17-go roku życia muszę tyrać jeszcze 5 lat.

 • 15/05/2011 przez gosc (gg)

  było się uczyć a nie iść do roboty

 • 23/05/2011 przez gosc (fiedia)

  a ty czego sie wyuczyłeś?głabie

 • 24/05/2011 przez gosc (zbuch)

  Ludzie 40 lat pracy!!! to MAŁO dla "PO" aby pracownik przechodził na emeryturę przecież studia się kończy mając 25 lat PRZECIEŻ TO dyskryminacja FIZYCZNYCH!!!GDZIE Rzecznik praw albo ZWIĄZKI bo to tylko oni by mogli przejść wcześniej na emeryturę ale ten RZĄD WYKRĘCIŁ IM NUMER czy właśnie im się nie należy ??? ilu z nich jeszcze żyje!!! PRZECIEŻ to właśnie oni walczyli o POLSKĘ!! walczyli z PRL

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej