Reforma emerytur mundurowych jednak przed wyborami?

Rozmowy dotyczące zmian w emeryturach mundurowych nadal dotyczą włączenia ich do powszechnego systemu emerytalnego lub modyfikacji obecnego systemu.
Po raz kolejny zapewniono, że zmiany mają dotyczyć wyłącznie funkcjonariuszu wcielonych do służby po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym. Istniałaby wówczas obawa, że zostałyby one podważone przez Trybunał Konstytucyjny.
Powrót emerytur mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego?
Emerytury mundurowe wymagają głębszej reformy niż poprawienie tylko kilku aspektów. Takie skromne zabiegi nic nie dadzą.
Sprawiedliwsze byłoby włączenie mundurówek do systemu emerytalnego, wówczas każdy otrzymywałby świadczenie proporcjonalne do wysokości zgromadzonych składek. Oznacza to, że mundurowi mogliby liczyć nawet na wyższe świadczenia niż obecnie. Rząd uważa także, że do ZUS powinno się włączyć również rolników, prokuratorów czy górników. Mogliby oni liczyć na krótszy czas pracy m.in. dzięki pomostówce.
By forma obecnych praw nabytych została zachowana proponuje się zmianę przywilejów mundurowych na kapitał początkowy w ZUS, czyli zwrócenie ich w formie piniężnej.
Zmiany są konieczne, ponieważ utrzymanie obecnego systemu kosztuje państwo zbyt wiele. Coraz bardziej wzrastałaby również różnica między systemem powszechnym a mundurowym. Możliwe więc, że przekształcenia zostaną wprowadzone jeszcze przed wyborami, ale jak uważa premier- nie za wszelką cenę, konieczne jest jeszcze porozumienie ze związkami zawodowymi.
Źródło: gaetaprawna.pl, pb.pl
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera
Podziel się z innymi!