odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura drugi filar OFE > Co z rachunkiem OFE po śmierci ubezpieczonego?

Co z rachunkiem OFE po śmierci ubezpieczonego?

Dziedzieczenie środków za zmarłego członka OFE fot.: flickr.com
dodano 7 Sierpnia 2012


Większość Polaków nie wie, że może pozyskać pieniądze zmarłych krewnych posiadających konto w OFE. Towarzystwa emerytalne chcą rozpocząć kampanię, która ma na celu uświadomienie o takiej możliwości.

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie stworzą kampanię, która poinformuje o możliwości zgłaszania się po pieniądze zmarłych krewnych, bankom znacznie mniej na tym zależy, ponieważ masowe zgłaszanie się po wypłaty środków na pewno nie wpłynie pozytywnie na ich stan. Kapitał gromadzony na rachunku OFE, w przypadku śmierci członka funduszu emerytalnego jest wypłacany osobom uposażonym bądź wchodzi w skład spadku i jest dziedziczony przez spadkobierców testamentowych lub ustawowych.

Identyfikacja zmarłych klientów w Polsce powinna zostać uproszczona, konieczne jest jednak stworzenie bazy danych „znikających numerów PESEL”, dzięki której w prosty sposób można by stwierdzić czy dana osoba żyje. Jeśli numer PESEL pojawiłby się w bazie spadkobierców wyznaczonych w umowie można by wówczas powiadomić o możliwości podjęcia pieniędzy.

Centralny rejestr bankowy, który ma powstać w niedalekiej przyszłości będzie zawierał niezbędne informacje o sprawach spadkowych czy dochodzeniach należności. Będzie wiadomo, kto w jakim banku posiada pieniądze, co znacznie ułatwi sprawy spadkowe.

Jako pierwszy fundusz emerytalny, Nordea PTE uruchomiła specjalną stronę internetową www.nordeadziedziczenie.pl, dzięki której będzie można sprawdzić czy zmarła osoba należała do towarzystwa.

Zdarza się, że osoby uposażone zapominają o polisach, jednak nie zdarza się to zbyt często, utrzymują towarzystwa. PTE w przypadku śmierci wysyłają listy lub dzwonią do rodziny zmarłego. Jeśli ubezpieczyciel posiada odpowiednie dane spadkobierców wówczas kontakt nie powinien być utrudniony. Po trzech latach roszczenie jednak się przedawnia.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

dziedziczenie środków ofe dziedziczenie OFE ofe drugi filar

Dodaj komentarz

Wyślij