odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Pomysł emerytury cząstkowej

Pomysł emerytury cząstkowej

Emerytury cząstkowe mogą nie przekroczyć 40 proc. docelowych świadczeń fot.: sxc.hu
dodano 10 Maja 2012


Propozycja wprowadzenia emerytury cząstkowej padła na spotkaniu koalicyjnym ze strony szefa rządu. Dotyczyłaby tylko tych osób, które nie łączyłyby pobieranego świadczenia emerytalnego z pracą.

Według premiera Donalda Tuska warunkami do spełnienia przez osoby w wieku przedemerytalnym jest między innymi określony wiek -60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Ponadto emerytura cząstkową przysługiwać mogłaby wyłącznie osobom, którze utraciły pracę, pod warunkiem, że nie ze swojej winy. Konieczne jest przy tym uzyskanie statusu osoby bezrobotnej oraz niezbędne jest posiadanie zapisów kapitału emerytalnego. Z zastrzeżeniem posiadania co najmniej wysokości pozwalającej na wypłatę minimalnej emerytury.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba ubezpieczona ma prawo do świadczenia przedemerytalnego równego wysokości zbliżonej do emerytury minimalnej .

Co to oznacza?

Strategię tą najłatwiej jest wytłumaczyć na przykładzie, przyjmując wariant emerytury z wiekiem emerytalnym 67 lat. Jeśli osoba nie będzie mogła znaleźć pracy bądź utraci ją w wieku przyjmijmy 62 lat, to oznacza to, że po okresie bezrobocia pobierania zasiłku, te osoby nie będą miały prawa do świadczeń przedemerytalnych w takiej wysokości jak emerytura minimalna.

Przywilej? Raczej NIE

Zgodnie z powyższym wynika z tego fakt, który mówi, że pomysł emerytury cząstkowej dla takiej osoby nie stanowi jakiegokolwiek przywileju. Ponieważ i tak ta osoba dostałaby takie samo świadczenie w wysokości emerytury minimalnej.

Finansowanie emerytury cząstkowej

Otóż emerytura cząstkowa finansowana miałaby być z kapitału emerytalnego zgromadzonego na koncie w I i II filarze. Jednakże pomniejszyłoby to kwotę emerytury pełnej, która zostałaby zmniejszona przez emeryturę cząstkową. Istnieję również, drugie rozwiązanie wedle, którego finansowana byłaby ze składek odprowadzonych na Fundusz Pracy. W tym wypadku kwota emerytury byłaby wyższa, gdyż obliczana byłaby na podstawie kwoty niepomniejszonej kosztem wypłat emerytury cząstkowej.

O tym jednak, ile wyniosłyby emerytury częściowe nie wie nawet sam Premier, bowiem w każdym indywidualnym przypadku zależeć będzie to od różnych czynników m.in. wysokości wynagrodzenia oraz wieku przejścia na emeryturę częściową.

 

Autor

Sandra Radecka

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura pełna Fundusz Pracy kapitał emerytalny emerytua minimalna świadczenie przedemerytalne świadczenie emerytalne 67 lat ii filar i filar emerytura emerytura częściowa emerytura cząstkowa

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły