odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Wybor OFE > Kiedy należy wybrać OFE?

Kiedy należy wybrać OFE?

dodano 15 Stycznia 2010


Ustawa mówi, że fundusz emerytalny (OFE) trzeba wybrać w ciągu 7 dni od podjęcia pierwszej pracy.

Obowiązek przynależności do funduszu emerytalnego

Każda osoba, która zacznie pracować, powinna w świetle prawa wybrać jeden z działających funduszy w ciągu siedmiu dni od podjęcia zatrudnienia. Tak stanowią przepisy. W praktyce ważne jest jednak to, aby zrobić to do 10 stycznia lub 10 lipca. Taka data powinna widnieć na umowie, aby uniknąć losowania.

Co się stanie, jeśli osoba rozpoczynająca pracę, nie wybierze OFE?


W razie zaistnienia takiej sytuacji ZUS wzywa ją listownie do dokonania takiego wyboru. Jeśli mimo tego osoba  nie wybierze funduszu, trafia do któregoś z nich w wyniku losowania. Te odbywają się dwa razy w roku – na koniec stycznia i lipca. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby zawrzeć umowę z OFE najpóźniej do 10 dnia miesiąca, w którym odbywa się losowanie. Uniknięcie losowania powoduje, że fundusz, z którym jest podpisana umowa, zgłasza do ZUS określoną osobę jako swojego członka. Wtedy ZUS, który wcześniej otrzymał informację z firmy zatrudniającej pracownika, że jest za niego opłacana składka emerytalna i wyznaczył go do losowania, nie będzie wyznaczał mu funduszu.

W losowaniu nie biorą udziału wszystkie fundusze emerytalne. Wyłączone są z niego te OFE, które posiadają ponad 10% aktywów wszytskich funduszy. Z pozostałych wybierane są tylko te, które w ciągu ostatnich dwóch lat osiągnęły stopy zwrotu wyższe od średniej ważonej stóp zwrotu wszystkich funduszy.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

jakie ofe otwarty fundusz emerytalny jak wybrac ofe fundusz emerytalny ofe zapisy

Dodaj komentarz

Wyślij