odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Wybor OFE > Członkostwo w OFE

Członkostwo w OFE

Członkostwo w OFE
dodano 11 Stycznia 2011


Mimo, że rynek OFE należy do mało stabilnych systemów polskiego kapitału, dzięki obowiązkowemu i stałemu zasilaniu składkami rozwija się dynamicznie.

Członkostwo w OFE wg wieku

W pierwszym roku do OFE pozyskano 9,7 mln osób, z czego 4,3 mln (44,9%) urodziło się przed 1 stycznia 1969 r., a zatem – dobrowolnie przystąpiło do drugiego filaru emerytalnego.


Wykres 1. Członkowie OFE według grup wiekowych; w tys. osób

Członkowie OFE według grup wiekowych; w tys. osób

Uwaga: dane dla lat 1999-2008 według stanu na 31 grudnia, dane za 2009 r. według stanu na 26 grudnia. dane za 2010 r. według stanu na 26 czerwca

Źródło: Centralny Rejestr Członków OFE.


Wraz z każdym wchodzącym w wiek produkcyjny rocznikiem, liczba członków OFE rosła (wybierano najbardziej znane i powszechne fundusze emerytalne). Na koniec czerwca 2010 r. do funduszy należało 14,6 mln osób, w tym 54,1% były to osoby w wieku 26-40 lat.


Wybór Funduszu Emerytalnego

O wyborze OFE najczęściej decydowały nie wyniki efektywnościowe ogłaszane w rankingach, ale przede wszystkim działalność marketingowa i akwizycyjna PTE, poza tym opinie znajomych i tych, którzy nie zdecydowali – losowanie.

członkowie aktualnie istniejących OFE

Tabela 1. Członkowie aktualnie istniejących OFE z rozliczeniem wypłat transferowych w okresie 19 maj 1999- 26 czerwiec 2010; (w tys. osób)


Na liczbę zmian funduszu emerytalnego podczas pierwszego naboru wpływa miały przede wszystkim wysokie opłaty pobierane przez dwa lata od momentu przystąpienia do funduszu w przypadku właśnie zmiany OFE.

Od powstania OFE utrzymuje się tendencja do koncentracji liczby członków funduszy emerytalnych. Według stanu na dzień 26 czerwca 2010 r. największą liczbę ubezpieczonych pozyskały: INF OFE, Avila OFE, OFE PZU oraz Amplico OFE – łącznie aż 9,0mln członków, czyli ponad 61% ogółu.

Przemieszczanie się członków OFE, wynikające z przekształceń struktury właścicielskiej powszechnych towarzystw emerytalnych i konsolidacji funduszy, nie miało większego znaczenia w zmianach strukturalnych OFE.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

otwarty fundusz emerytalny fundusz emerytalny ofe wybór ofe członkostwo w ofe ofe zapisy

Dodaj komentarz

Wyślij