odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > System emerytalny w Polsce > Wysokość emerytur "sejmowych"

Wysokość emerytur "sejmowych"

Osobistości kryjące się za maską polityki mają zapewnione zasiłki emerytalne w kwotach niezwykle owocnych, o jakich niej
dodano 28 Lutego 2012


Sprawa emerytur jest dziś w Polsce najgłośniejszym tematem. W Sejmie niczym na polu bitwy rozgrywa się walka o głosy w sprawie reformy systemu emerytalnego. Najdotkliwsze jest to, iż o losie bezradnych seniorów decydują ludzie, którzy podczas jesieni swego życia z pewnością nie będą mieli problemu z zaspokojeniem podstawowych potrzeb konsumpcyjnych, z czym boryka się grono dzisiejszych seniorów...

Z życia emeryta

Przeciętny Polak, by być godnym dożywotniego świadczenia emerytalnego po skończonym okresie aktywności zawodowej musi spełniać warunek dotyczący wymaganego wieku (do tej pory obowiązywał wiek 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn), a także wymiaru okresów składkowych i nieskładkowych (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,w przypadku osób urodzonych przed 1949 r.) W rezultacie przeciętny obywatel naszego kraju przez całe życie zawodowe odkłada na swoją emeryturę około miliona złotych, a ponad połowa ubezpieczonych umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Nie stanowi tajemnicy fakt, iż egzystencja seniora w dzisiejszej Polsce stanowi pasmo trosk i dylematów. 3,2 miliona Polaków dostaje co miesiąc emeryturę niższą niż tysiąc złotych. Skromna kwota, jaką otrzymuje staruszek, wystarczać musi na utrzymanie mieszkania i związane z tym opłaty, wydatki na leczenie schorzeń i dolegliwości, opiekę medyczną, jedzenie, odzież, transport i wiele innych elementów ważnych w życiu starszych osób.

 

Emeryci są bardzo wrażliwi na jakiekolwiek zmiany cen podstawowych produktów i usług, a te rosną z dnia na dzień. Przeciętnie senior przeznacza na jedzenie 278 zł miesięcznie. To więcej niż osoby, które pracują. A jednak starsi ludzie wciąż są pomijaną grupą konsumentów.

W styczniu i lutym zdrożały także o 10-15 procent leki odgrywające dużą rolę w życiu dojrzałego pokolenia. Niejednokrotnie wielkość przewidywanych wydatków przewyższa kwotę emerytalnego zasiłku. Ponadto wiele starszych osób prowadzi samotne życie, nie mogąc liczyć na jakąkolwiek pomoc, z zatroskaniem czekając na kolejną emeryturę.

Jak wyglądać będzie sytuacja polityków podczas emerytury?

Obojętni na los najstarszych Polaków działacze polityczni swoje życie na emeryturze prowadzić będą z pewnością w bardziej kolorowych barwach niż zwykli obywatele.

Według dziennikarzy gazety „Fakt” osoby piastujące urzędnicze stanowiska w państwie jako najstarsze pokolenie cieszyć się będą dość pokaźnymi kwotami świadczeń emerytalnych.

Głowa państwa otrzyma co najmniej kwotę 4,4 tys. zł.

Premier Donald jako senior otrzyma ponad 4 tys. zł miesięcznie

Przewodniczący klubu PiS , Jarosław Kaczyński otrzyma 2843 zł.

Pełniący urząd prokuratora krajowego Dariusz Barski otrzyma 14 tys. zł.

Część prokuratorów oraz dowódców służb mundurowych otrzyma co miesiąc kwotę w wysokości 17 tys. zł.

Europosłowie natomiast za każdy rok przepracowany w Europarlamencie do swojej emerytury dostaną jako 'dodatek' 1140 zł. Zbigniew Ziobro otrzyma miesięczny zasiłek emerytalny 5,7 tys. zł netto.

Nie można pominąć faktu, iż do emerytalnych kwot polityków dochodzą ulgi, dodatki, premie, przez co wysokość czekanych ich świadczeń jest ostatnią rzeczą, o jaką będą musieli się martwić.

Podczas gdy jedyne uczucia jakie towarzyszą emerytom to smutek i przygnębienie, rządzący dążą do uchwalenia ustawy o nowym systemie emerytalnym, według projektu, który aktualnie wszedł do konsultacji społecznych. Szara rzeczywistość dzisiejszych seniorów jest dla nich imaginacją. Po podpisaniu ustawy o wydłużeniu wieku emerytalnego dla aktorów sceny politycznej nie zmieni się nic.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura politycy świadczenia emerytalne premier

Komentarze:

  • 28/07/2012 przez gosc (jarunio wml)

    Pytam zatem??? Kto głosowal na TYCH ŁOBUZÓW z PO bo napewno nie ja. Czy wyborcy PO są ślepi? Ludzie dlaczego idziecie jak barany na rzeź? Nie mogę tego pojąć. Czy nie ma w Polsce prawdziwych Polaków aby sprawowali władzę? jarunio Polak

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej