odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Indywidualne Konto Emerytalne > Aktualne dane o IKE

Aktualne dane o IKE

Podsumowanie oszczędzania na IKE fot.: flickr.com
dodano 3 Marca 2012


Na początku marca Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała informacje liczbowe o indywidualnych kontach emerytalnych za rok 2011. W porównaniu z rokiem poprzednim Polacy założyli aż dwa razy więcej kont!

Ponad 40 tysięcy osób postanowiło wziąć przyszłość w swoje ręce w 2010 roku, w roku ubiegłym natomiast prawie 80 tysięcy, z czego 91% stanowiły osoby, które założyły IKE po raz pierwszy. Jest to ogromny skok. Przyczyn jest wiele m. in. rosnąca wiedza ekonomiczna Polaków, większa świadomość, oraz niepokój związany z planowaną reformą emerytalną, która wydaje się być nieunikniona.

Indywidualne konta emerytalne w liczbach

Na koniec okresu sprawozdawczego konta prowadziło ponad 21 tysięcy osób więcej niż rok temu. Tradycyjnie jest to przewaga kobiet nad mężczyznami. Przedstawiciele obu płci decydują się na płacenie składek głównie w przedziale wiekowym od 51-60 lat, ponadto dominującą grupą wiekową u panów jest również 31-40 lat.

Jeżeli chodzi o wypłaty dokonane z IKE to było ich o 1379 więcej niż w roku poprzednim. Zgodnie z ustawą o indywidualnych kontach emerytalnych wysokość wpłat dokonywanych na indywidualne konta nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na ten właśnie rok. W 2011 owy limit wynosił 10 077 zł. Rośnie on regularnie z roku na rok, w 2012 wynosi 10 578zł.

Gdzie Polacy otwierają swoje konta?

Wszyscy oni wybierają spośród licznych instytucji prowadzących IKE. W 2011 roku było to 12 zakładów ubezpieczeń na życie, wśród których najpopularniejsze to: TU Allianz Życie Polska S.A, TUnŻ „CARDIF POLSKA” S.A oraz AVIVA TUnŻ S.A. Poza bankami fundusze inwestycyjne otwarte, zarządzane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, których jest w Polsce 15, m. in TFI Allianz Polska s.a oraz Amplico TFI s.a.

W Polsce funkcjonują także biura maklerskie, których jest 6 i oczywiście banki, których jest 12. Do najważniejszych należą: Bank BPH s.a, Bank Gospodarki Żywnościowej s.a. oraz Millenium s.a.

Autor

Martyna Wabich

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

IKE indywidualne konto emerytalne zestawienie ike porównanie ike

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej