odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Powszechny wiek emerytalny w wieku 67 lat, emerytura częściowa wcześniej!

Powszechny wiek emerytalny w wieku 67 lat, emerytura częściowa wcześniej!

Osiagnięto porozumienie w sprawie wieku i uposażenia emerytalnego fot.: flickr.com
dodano 29 Marca 2012


Na emeryturę częściową będzie można przejść wcześniej, kobiety w wieku 62 lat, natomiast mężczyźni w wieku 65 lat. Emerytura częściowa ma wynieść 50% naszego uposażenia.

Premier Donald Tusk oświadczył, że reforma emerytalna dąży do tego, by emeryturę przechodzić w wieku 67 lat.

Będzie można przejść wcześniej na emeryturę, kobiety w wieku 62 lat, mężczyźni w wieku 65 lat, jednak emerytura częściowa wyniesie 50% uposażenia, będzie ją można łączyć z pracą.

Warunkiem przejścia na wcześniejszą emeryturę będzie uzbieranie w stażu składkowym wymaganych 35 lat dla kobiet i 40 lat la mężczyzn. Dodatkowo osoby, które skorzystają z emerytury częściowej otrzymają niższe emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Będzie można również sfinansować składkę emerytalną za okres urlopy wychowawczego dla kobiet rodzących dzieci bądź drugiego rodzica, jeśli zdecyduje się na urlop wychowawczy. Możliwość ta została rozszerzona dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą i tych, które nie miały warunków podjęcia pracy. W tym wypadku wymiar składek ma być niższy, na poziomie 75%.

 

Kompromis, jaki został osiągniety w sprawie wieku emerytalnego przez partie PO i PSL jest następstwem poważnych konsultacji społecznych. Według Waldemara Pawlaka zaakceptowano konieczność podniesienia wieku emerytalnego przy jednoczesnej swobodzie wyboru dzięki emeryturom częściowym.

Rząd musiał wziąć pod uwagę zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa oraz zagwarantowanie środków do życia osobom, które wypadną z rynku pracy jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W związku z tym, powszechny wiek przechodzenia na emeryturę ma wynieść 67 lat dla obu płci, a proponowane emerytury częściowe mają zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura wiek emerytalny emerytura częściowa wcześniejsza emerytura

Komentarze:

 • 29/03/2012 przez gosc (rox)

  zniszczyc tuska nie bedzie dziec w polsce!! babcie zamiast pomoc w opiece nad wnukami do pacy beda zapierdalac mlodzi nie beda robic dziec i beda uciekac za granice teo pan tusk chce?!!! kim on jest zeby decydowac o zyciu wszystkich ludzi krolem nie jest nie moze nam odbierac spokojnej starosci cale zycie odprowadzane sa podatki! kobieta przyjdzie do domu i ma prace na 2 eteat! ciekawe jak by pan tusk przezyl za 1000zl miesiecznie i by zapierdalal na budowie w wieku 60 paru lat?!! nie normalny czlowiek niech sprobuje takiej pracy potem decyduje a nie plaszczy dupe na krzesle z kawusia w rece a prawidziwej pracy nie zna!! P.Kaczynski 3mamy kciuki zrob cos zeby ten DoNAld przestal niszczyc POLSKE!!

 • 31/03/2012 przez gosc (andzia)

  panie tusku jak pan chce dawac emeryture jak mlodzi uciekaja na stale za granice -nie bedzie mialkto pracowac na te emerytury smiech na sali

 • 11/04/2012 przez gosc (janusz)

  Jeżeli tak będzie szło- a na to wszystko wskazuje-to za kilka lat wiek emerytalny będzie musiał być podwyższony do 70 lat,moi przedmówcy mają całkowitą rację.Panie premierze,robi Pan absolutnie wszystko aby młode pokolenie masowo UCIEKAŁO z kraju.Tak już się dzieje.Co Pan robi.

 • 15/04/2012 przez gosc (Jolanta)

  A co z tymi ludźmi, którzy w wieku 60 lat będą mieli staż pracy powyżej 40 lat? Jestem kobietą i wieku 60 lat będę miała już 41 lat pracy. większość tego czasu przepracowałam na półtora etatu, nie licząc samotnego wychowania trójki dzieci (Nigdy nie korzystałam nawet z urlopu wychowawczego) Czy ja doczekam emerytury? Wątpię,a takich jak ja jest wielu. Gdzie sprawiedliwość? Żałuję, że nie wyjechałam z tego kraju, bo chociaż go kocham, to decyzje polityków dążą do wyniszczenia naszego narodu!

 • 18/04/2012 przez gosc (rozczarowana)

  Jak bym miała gosposię i zarabiała kupę pieniędzy NIC NIE ROBIĄC to też mogę pracować nawet do 100 lat!!!!!!! Podstawą powinien być staż pracy i wypracowany kapitał a nie długość życia! Coś się komuś poprzewracało w głowie!!! Toż to chore wszystko w tym kraju jest!!!!

 • 22/04/2012 przez gosc (ikar)

  mam 52 lata do tej pory nie znałem takiego zdrajcy narodu jak Tusk okłamał i zabrał wszystko co możliwe wprowadzając biedę i bezrobocie do polski teraz sięgnoł do kieszeni emeryta , młodzi ludzie masowo wyjeżdżają z kraju on nie buduje przyszłości dla nas tylko dla siebie chcąc błyszczeć w parlamencie uni jak złoty pierścionek czas powiedzieć nie , po rządach solidarności miało być lepiej mieliśmy czekać 10 lat na poprawę teraz mamy dożywocie zamiast emerytur gdzie jest sprawiedliwość i równość społeczna gdzie jest nasze prawo wyboru zwłaszcza w sprawach dotyczących bezpośrednio naszego życia

 • 23/04/2012 przez gosc (jaś)

  "rząd będzie się starał dotrzeć do każdej obywatelki i obywatela z precyzyjną informacją," - tę informację mam głęboko w du..e dlatego, że w dalszym ciągu są "równiejsi" którym wystarczy 15 lat pracy by otrzymać emeryturę, mnie po 48 latach pracy Tusk proponuje pół emerytury, lub całą po 50 latach pracy. (Pracuję od 17-go roku życia mam 43 lata pracy)

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej