odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Późniejsze emerytury - PRZEGŁOSOWANE

Późniejsze emerytury - PRZEGŁOSOWANE

Sejm przegłosował późniejsze emerytury fot.: sxc.hu
dodano 14 Maja 2012


Sejm odrzucił wniosek złożony przez PiS i Solidarną Polskę o odrzucenie w całości projektu ustawy. Głosowało 455 posłów nad przyjęciem nowelizacji o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Za było 268, przeciwko -185 posłów. Natomiast dwóch wstrzymało się od głosu.

Ostra debata

Przed głosowaniem w sejmie, miała miejsce burzliwa debata, w której skrytykowano premiera Donalda Tuska. Słów nie szczędził Jacek Bogucki z Solidarnej Polski -"Byście zajęli się tym, co robicie najlepiej- graniem w piłkę". Po czym przekazał premierowi piłkę od NSZZ ”Solidarność”.

Z sejmowej mównicy wypowiedziała się również Beata Kempa - Panie premierze, jak bardzo trzeba nienawidzić swojego narodu, aby gotować mu taki los. Jest to czarny dzień dla polskiej demokracji. Nie będzie pan miał spokoju w tej sprawie. Z kolei Andrzej Romanek stwierdził, że rząd przygotował emerytalną eutanazję, ponieważ większość Polaków nie dożyje wieku emerytalnego. Natomiast Andrzej Duda z PiS pytał posłów - Gdy wrócicie do swoich miast, co powiecie tym kobietom w marketach, na kasach? To początek wojny - Tak jak mówiłem to nie jest koniec, a początek wojny - mówił wcześniej w kontrwywiadzie w RMF FM przewodniczący ”Solidarności”.

Burzliwa debata ze strony opozycji opóźniła głosowanie, w trakcie, której związkowcy z ”Solidarności” rozpoczęli blokadę wyjść z parlamentu. Za reformą emerytalną byli PO, PSL i Ruch Palikota

Prognoza emerytalna

Według projektu reformy emerytalnej, na wcześniejszą emeryturę cząstkową będą mogły przechodzić kobiety w wieku 62 lat. Pod warunkiem, że przepracowały 35 lat. Z kolei mężczyźni po ukończeniu 65 lat, posiadający, co najmniej 40 letni staż ubezpieczeniowy. Tego rodzaju emerytura ma wynieść połowę pełnej kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o emeryturach z FUS zrówna wiek emerytalny kobiet i mężczyzn oraz podwyższy go do 67 roku życia. Od 2013 roku wiek emerytalny ma wzrastać o trzy miesiące każdego roku. Zatem mężczyźni swój docelowy wiek emerytalny -67 lat osiągną w 2020 roku. Z kolei kobiety dwadzieścia lat później w 2040 r.

 

Autor

Sandra Radecka

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

prognoza Solidarność debata fundusz ubezpieczeń społecznych emerytura częściowa 67 lat emerytura

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły