odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Niskie emerytury częściowe

Niskie emerytury częściowe

Wysokość emerytury częściowej fot.: flickr.com
dodano 2 Kwietnia 2012


Doszło do porozumienia w sprawie emerytur częściowych. Mają one wynieść niespełna 50% uposażenia, wszystko wskazuje na to, że jeszcze mniej. Kapitał emerytalny będzie można jednak uzupełnić jednocześnie pracując, odprowadzając składki i pobierając świadczenie emerytalne.

Do końca nikt nie wie, ile dokładnie mogą wynieść emerytury cząstkowe, w dużej części będą one uzależnione od wysokości naszych dochodów, czasu przejścia na emeryturę oraz długości jej pobierania.

Emerytura częściowa została stworzona w następstwie konieczności wydłużenia wieku emerytalnego i zagwarantowania środków na przeżycie osobom, które mogą zostać zwolnione z pracy przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Powszechny wiek emerytalny w Polsce ma zostać stopniowo zrównany i wydłużony do 67. roku życia. O emerytury częściowe będą mogły się strać kobiety, które ukończyły 62 lata i mężczyźni po 65. roku życia, pod warunkiem jednak, że uzyskają wymagany staż ubezpieczeniowy, dla kobiet wyniesie on 35 lat, natomiast dla panów – 40 lat.

Wysokość emerytury częściowej

Na dzień ustalenia prawa do emerytury częściowej jej wysokość miałaby wynieść 50% uposażenia obliczanego przez podzielenie kapitału przez liczbę miesięcy dalszego życia. Aby ją pobierać nie byłoby konieczności rozwiązywania stosunku pracy. Kobiety mogą liczyć nawet na mniej niż 40% emerytury. Tak niska wysokość świadczenia ma zniechęcić do masowego przechodzenia na częściowe emerytury i zachęcić do jak najdłuższej aktywności zawodowej. Dodatkowo pobieranie emerytury cząstkowej obniżałoby wysokość kapitału, a zatem zmniejszało wysokość powszechnej emerytury.

Osobom, które nadal będą pracować kapitał może się nie zmniejszyć znacząco, z uwagi na odprowadzane składki.

Emerytury minimalne

Zmianie nie mają ulec zasady odnośnie przyznawania emerytur minimalnych, które obecnie mogą pobierać kobiety mające 20 lat składkowych i mężczyźni posiadający 25 lat składkowych. Gdy wiek emerytalny zostanie wydłużony, okres składkowy zostanie zrównany i dla obu płci wyniesie 25 lat.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wiek emerytalny wysokość emerytury wcześniejsze emerytury emerytura częściowa. wcześniejsza emerytura system emeyrtalny w Polsce

Komentarze:

  • 23/04/2012 przez gosc (jaś)

    Kolejny bzdurny pomysł rządu, po 48 latach pracy w wieku 65 lat, rząd proponuje mi minimalną emeryturę, albo praca przez 50 lat do wieku 67 lat (Pracuję od 17-go roku życia mam 43 lata pracy) NIEKTÓRE KRAJE, WPROWADZAJĄC REFORMĘ, WPROWADZIŁY ODSTĘPSTWA, NP. ZE WZGLĘDU NA DŁUGI STAŻ PRACY.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej