odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Kto nie musi zwalniać się z pracy?

Kto nie musi zwalniać się z pracy?

Wcześniejsza emerytura a praca fot.: flickr.com
dodano 4 Maja 2011


ZUS podaje informacje, że nie wszystkie osoby, starające się o emeryturę muszą zwalniać się z pracy.

Zgodnie z przepisami nie wszyscy emeryci muszą zwolnić się z pracy, by otrzymać świadczenie emerytalne.

Art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS informuje o tym, że osoby pobierające emerytury, które rozwiązały stosunek pracy zawarty przed przyznaniem emerytury wcześniejszej, a następnie - po nawiązaniu nowego stosunku pracy - nabyły prawo do emerytury powszechnej, czyli osiągnęły powszechny wiek emerytalny, wynoszący dla mężczyzna 65 lat, dla kobiet 60 lat.

Jeśli osoba starająca się o emeryturę powszechną była uprawniona do wcześniejszej emerytury i w tzw. międzyczasie rozwiązała stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do wcześniejszej emerytury, następnie zawarła stosunek pracy i nadal go kontynuuje nie musi zwalniać się u pracodawcy, by móc ubiegać się o emeryturę powszechną.

Co to oznacza dla wcześniejszych emerytów?

ZUS wypłaci takim osobom emerytury przyznane po 31 grudnia 2010 r. oraz nie wstrzyma wypłaty emerytury przyznanej przed 1 stycznia 2011 r., z dniem 1 października 2011 r.

ZUS nie wstrzyma wypłaty emerytury niezależnie od tego, jaka była podstawa prawna przyznania emerytury powszechnej oraz w jaki sposób została obliczona emerytura powszechna, a więc czy obliczono ją:

  • według dotychczasowych zasad, tj. w myśl art. 53 ust. 3 lub 53 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS,

  • w sposób tzw. mieszany - w myśl art. 183 wym. ustawy, a więc częściowo według dotychczasowych , a częściowo według nowych zasad, czy też

  • według nowych zasad, tj. w myśl art. 26 wym. ustawy.

Emerytury pomostowe a obowiązek zwalniania się z pracy

Stosunek pracy podjęty przed nabyciem prawa do emerytury z FUS, muszą zwolnić się te osoby, które zatrudniły się powtórnie po przyznaniu im emerytury pomostowej bądź świadczenia kompensacyjnego dla nauczycieli. W tym przypadku osoby pobierające emerytury pomostowe i nauczycielskie świadczenia kompensacyjne muszą się zwolnić z pracy.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura i praca emerytura a praca wcześniejsza emerytura a praca

Komentarze:

  • 16/05/2011 przez anias54

    Eksperci piszą o konieczności zwolnienia się z pracy choćby na 1 dzień dla emerytów,którzy osiągnęli wiek emerytalny.Ja przeszedłem w X 2010 roku na emeryturę po ukończeniu 60 lat i 35 latach pracy zawodowej i nadal pracuję w tym samym miejscu pracy.Czy też muszę się zwolnić?

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej