Czy emeryci pozostają aktywni zawodowo?
W 2008 roku na emeryturę odeszło aż 250 tysięcy Polaków. 80% wszystkich świadczeń przyznanych w 2008 roku stanowiły wcześniejsze emerytury. Powód takiego stanu rzeczy nie jest tajemnicą - do grudnia ubiegłego roku obowiązywały przywileje, zgodnie z którymi na wcześniejsze świadczenie mogli udać się np. zatrudnieni w PKP, artyści, 55-letnie kobiety. Okazuje się jednak, że emerytura nie stanowi dla nas jedynego celu, część emerytów zgłasza chęć dorabiania.Ponad 370 tysięcy emerytów pracuje. 45% tej grupy stanowią pracownicy najemni, 40% zaś to osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Co skłania emerytów do pozostania na rynku pracy? Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, 70% pracujących emerytów podjęło decyzję o pozostaniu aktywnymi zawodowo ze względów finansowych, 30% chce bronić się w ten sposób przed nudą i indolencją, bądź też w odpowiedniej pracy widzą możliwości rozwijania zainteresowań.
Ci, którzy są zdecydowani odejść na emeryturę, wskazują, że do zmiany decyzji lub połączenia świadczenia z pracą mogłyby ich skłonić (dane GUS):
- elastyczna organizacja czasu pracy (ma znaczenie dla 20% respondentów);
- lepsze warunki bhp w miejscu pracy (wskazuje na to15%);
- większa dostępność usług opiekuńczych (ma znaczenie dla 14%);
- większe możliwości podnoszenia kwalifikacji (są istotne dla 11,4%).
Odsetek pracujących emerytów w Polsce jest niższy w porównaniu do „starych" krajów UE. Stąd kolejne akcje mające na celu zachęcenie seniorów do pozostania na rynku pracy i zmiany w legislacji - także te odbierające przywileje emerytalne. Eksperci zaznaczają jednak, że żadne działania nie przyniosą skutków, jeśli nie będą miały wymiaru praktycznego - praca musi się emerytom opłacać. Poza tym warto podkreślać pozytywne aspekty pracy w sferze psychologicznej.
Aż 66% aktywnych zawodowo emerytów nie zmniejsza ilości godzin pracy, pomimo korzystania ze świadczenia. Pracodawcy postrzegają aktywnych zawodowo emerytów jako pracowników doświadczonych, kompetentnych, sumiennych, lojalnych, gotowych do poświęceń. Z drugiej strony jednak wciąż wolą zatrudniać osoby młodsze. To do oferujących pracę skierowane są więc głównie akcje antydyskryminacyjne. Pracodawcy wskazują na konieczność zmniejszenia kosztów pracy, a wydatki na starszych pracowników i ich przywileje uważają za największą przeszkodę w zatrudnianiu seniorów.
Źródło: serwis Senior.pl.
Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera
Podziel się z innymi!