odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura i praca zarobkowa > Rząd oszczędza na pracujących emerytach

Rząd oszczędza na pracujących emerytach

Pracujący emeryci będą musieli składać wymówienia. fot.: sxc.hu
dodano 29 Października 2010


Rząd wprowadza kolejne zmiany prawne, które uderzą w blisko 50 tys. pracujących emerytów. Od stycznia 2011 roku świadczenie emerytalne będzie wypłacane tylko pod warunkiem zwolnienia się z pracy. Jeśli osoba, która osiągnęła wiek emerytalny nie złoży wypowiedzenia, nie otrzyma świadczenia.

 

Ustawodawca przywraca w ten sposób stary przepis, zniesiony w styczniu 2009 roku. W tym tygodniu przyjął projekt odpowiedniej ustawy. Decyzja związana jest z finansami publicznymi. Według szacunków rządu skarb państwa zaoszczędzi w ten sposób 700 mln zł rocznie.

 

Nie są to dobre wiadomości dla emerytów. Wielu z nich, po osiągnięciu wieku emerytalnego i nabycia prawa do świadczenia, nadal pracowała w dotychczasowych zakładach pracy. Uzyskiwali więc dochód z pensji i wypłacanej przez ZUS emerytury.

 

Rozwiązanie to było korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Teraz sytuacja się zmieni. Wraz z nabyciem prawa do emerytury konieczne będzie złożenie wypowiedzenia z pracy. Przy czym dopuszcza się możliwość ponownego zatrudnienia w tym samym zakładzie pracy lub innym, ale sytuacja osób po 50. roku życia na rynku pracy nie jest łatwa.

 

Wielu emerytów obawia się, że nie znajdą zatrudnienia. Osoby pracujące w administracji z kolei będą musiały poczekać na konkurs na swoje stanowisko pracy, którego kryteriów mogą nie spełnić.

 

Można oczywiście nie rezygnować z pracy. Ale jest to jednoznaczne z rezygnacją z emerytury.

 

Konstytucjonaliści wskazują, że pomysł ten może być niezgodny z ustawą zasadniczą nie tylko dlatego, że sprawiają, iż osoby, które musiały zrezygnować z pracy znalazły się w gorszej sytuacji niż obecnie, ale również z tego powodu, że nowy przepis obowiązywał niespełna dwa lata i jego zmiana jest niezgodna z zasadą demokratycznego państwa.

 

Prawnicy są zdania, że pracujący emeryci mogą więc wystąpić do sądu z wnioskiem o cofnięcie niekorzystnej dla siebie decyzji ZUS i przywrócenia wypłaty świadczenia emerytalnego.

 

Resort pracy zapewnia jednak, że ustawa będzie zgodna z literą prawa. Co więcej obowiązywać będzie tzw. vacatio legis. Pracujący emeryci będą mieli pięć miesięcy na podjęcie decyzji, czy chcą pracować, czy też pozostać tylko na emeryturze.

 

Eksperci radzą jednak, by osoby, które zdecydują się zrezygnować z pracy nie czekały do końca tego przejściowego okresu. Emeryta również obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, nie może więc porzucić pracy z dnia na dzień.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 20/11/2010 przez gosc (Nika)

    Mam 64 lata i jestem cały czas pracownicą cenioną przez pracodawcę. Skorzystałam z przepisu, który uprawniał mnie do pobierania emerytury bez zwalniania sie z pracy. Zresztą o takiej możliwości powiadomił mnie Dyrektor Działu Prawnego w firmie w której pracuję. I teraz moje pytanie. Czy ta ustawa dotyczy "wczesniejszych" emerytów, czy ja tez będę musiała wybierać?

  • 24/01/2011 przez gosc (Obserwator)

    Rząd niech "skubnie" wreszcie swoje horrendalne uposażenia, a nie tych, co są na samym dole krajowej tabeli dochodów! Całej administracji państwowej: ministerstwom, parlamentowi, wszystkim urzędom centralnym, a wtedy zaoszczędzi się nie miliony, a miliardy!!!

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej