odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Polskie emerytki są zbyt młode

Polskie emerytki są zbyt młode

Zrównanie wieku emerytalnego budzi w polskim społeczeństwe protesty. fot.: sxc.hu
dodano 29 Października 2010


Większość państw europejskich dąży do zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W Polsce nadal obowiązuje zróżnicowanie, a wobec społecznych protestów nie będzie łatwo wprowadzić zmian.

 

Kobiety, zgodnie z obowiązującymi przepisami na emeryturę przechodzą w wieku 60 lat, a mężczyźni – 65. Faktyczny wiek nabycia uprawnień emerytalnych jest jednak o wiele niższy. Co więcej, choć w założeniach reformy emerytalnej wiek emerytalny miał być dla obu płci zrównany, to na przeszkodzie stoi zarówno opór społeczny, jak i brak politycznych decyzji i woli do wprowadzenia tego rodzaju zmian.

 

Tymczasem analitycy ostrzegają, że im wcześniejszy wiek przejścia na emeryturę, tym świadczenie będzie niższe. Skraca się bowiem okres akumulacji kapitału. Szacuje się, że zgodnie ze zreformowanym systemem emerytalnym średnia emerytura wyniesie ok. 60 proc. dotychczasowego uposażenia w przypadku mężczyzn. Świadczenia kobiet mają być o 1/3 niższe od ostatniej pensji, a niektóre rachuby mówią o tym, że będzie to zaledwie połowa emerytury wypłacanej przez zakład emerytalny mężczyznom.

 

Dlaczego więc Polacy nie chcą ani podniesienia wieku emerytalnego, ani tym bardziej zrównania go dla obu płci? W społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że jest to w pełni należny kobietom przywilej, wynikający z tradycyjnie pełnionej roli – zawodowo i rodzinnie. Mówi się, że kobieta pracuje na dwóch etatach.

 

We wszystkich sondażach większość badanych popiera zróżnicowanie wieku emerytalnego. Niekiedy wskazuje się na konieczność obniżenia pułapu do 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. Co więcej większość respondentów jest zdania, że woli otrzymywać niższe świadczenie, ale chciałoby wcześniej skorzystać z prawa do emerytury.

 

Przypomnijmy, że emerytura nie jest ekwiwalentna do wartości składek z tytułu ubezpieczenia, odprowadzanych w okresie aktywności zawodowej. Podstawę jej naliczenia stanowi suma zwaloryzowanych składek, gromadzonych przez ZUS na indywidualnym koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły