odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Sukces ludowców w sprawie reformy emerytalnej

Sukces ludowców w sprawie reformy emerytalnej

Nie będzie referendum w sprawie reformy emerytalnej fot.: sxc.hu
dodano 12 Marca 2012


W kancelarii premiera krążą słuchy, że PO chce pójść na kompromis w sprawie reformy emerytalnej. Dotyczyć on ma osób, które po 60 roku życia nie będą mogły znaleźć pracy- otrzymają możliwość udania się na wcześniejszą emeryturę.

Do tej pory premier był nieustępliwy. Konsultacje społeczne nie przynosiły zmian, ale kazały szukać Donaldowi Tuskowi coraz to nowych argumentów i przykładów dzięki którym uzmysłowi Polakom, że nie można pominąć ani zmieniać reformy. Tłumaczył wytrwale, że reforma jest niezbędna dla Polskiej gospodarki, że bez niej nie starczy emerytom nawet „na podłe przeżycie”.

Mało tego, entuzjaści zmian powoływali się także na sytuacje międzynarodową. Bo jakże to nie przekształcać systemu w Polsce, skoro cała Europa to robi, a w szczególności Niemcy?

Czy warto pytać Polaków?

PSL czy Solidarność zbierały podpisy w sprawie zorganizowania referendum. Mimo sukcesu liczebnego referendum się nie odbędzie. Co więcej politycy Platformy podważają jego konieczność a tym bardziej racjonalność. Bo po co pytać ludzi czy chcą dłużej pracować? Odpowiedź, wg. nich jest oczywista.

Czy jest szansa na reformę reformy?

Pomysły Ruchu Palikota na zmiany, a zwłaszcza pomysły SLD są bardzo odległe od planów Platformy Obywatelskiej. Języczek u wagi- PSL, szuka kompromisu na spotkaniach na szczycie. Jest duże prawdopodobieństwo, że do owego kompromisu dojdzie. Waldemar Pawlak optuje za tym, by osoby które stracą pracę po 58 roku życia mogły przejść na wcześniejszą emeryturę, oczywiście w przypadku gdy posiadają taki kapitał, który pozwoli na wypłacenie im minimalnego świadczenia.

Kolejnym planem Jolanty Fedak z PSL było dodawanie matkom kapitału emerytalnego. Kwestia czy byłby to kapitał za pierwsze dziecko czy za kolejne wymaga doprecyzowania. Kontrargumentem przeciwników takiego rozwiązania jest fakt, że byłoby to kolejne obciążenie dla budżetu.

Bez względu na to czy Premier poprze to stanowisko czy też nie, widać że jest szansa na dokonywanie zmian w reformie emerytalnej. Ponadto PSL uważa to za wielki SWÓJ sukces, premier się ugina, a PSL wprowadza, może niewielkie, ale jednak swoje postulaty, w życie.

Autor

Martyna Wabich

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

SLD reforma emerytalna

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły