odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Kobiety a emerytura

Kobiety a emerytura

Kobiety wykonujące pracę fizyczną są najbardziej narażone na negatywne skutki reformy emerytalnej fot.: sxc.hu
dodano 26 Lutego 2012


Reprezentantki OPZZ i Solidarności  z zaciętością bronią praw kobiet, a swój sprzeciw argumentują stwierdzeniem, że niezwykle ciężko jest łączyć obowiązki domowe z wykonywaniem pracy zawodowej, szczegolnie o charakterze fizycznym.

Według nich alternatywą dla wydłużenia wieku emerytalnego jest zmiana w ustawie o emeryturach i rentach umożliwiająca osiągnięcie uprawnień emerytalnych, niezależnie od wieku pod warunkiem 35 lat płacenia składek przez kobiety oraz 40 lat przez mężczyzn.

Grupą szczególnie poszkodowaną przez reformę wydłużenia wieku emerytalnego mogą być kobiety wykonujące pracę fizyczną, które po osiągnięciu pewnego wieku nie są juz odpowiednio wydajnymi pracownicami, a ponadto ciężko jest im jakąkolwiek pracę wykonywać. Kobiety, które są wystarczająco zdrowe, by nie uzyskać renty znajdą się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

Premier oznajmił, że rząd zastanowi się nad sytuacją Polek i jest gotowy podjąć dyskusje na temat formuły stażowej, pod warunkiem nieobniżenia wysokości wieku emerytalnego.
Swoje stanowisko w sprawie emerytur argumentuje pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, katastrofą finansową, emeryturami na poziomie 800 zł w przypadku niewykonania zapowiadanej reformy.

Wobec propozycji PSL dotyczących wieku emerytalnego liderki organizacji są nastawione neutralnie, twierdząc, że jest to dobry pomysł tylko dla kobiet zajmujących się rolnictwem.

Jak się okazuje emerytura nie zawsze jawi się w kolorowych barwach. Zdaniem wielu ekspertek praca korzystnie może wpływać na kobiety, gdyż podczas stanu spoczynku zawodowego seniorki starzeją się szybciej.

Autor

Alicja Hubala

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura kobiet wiek emerytalny wiek emerytalny kobiet

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły