odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Powszechne emerytury w wieku 67 lat?

Powszechne emerytury w wieku 67 lat?

Wiek emerytalny będzie wydłużony? fot.: flickr.com
dodano 18 Października 2011


Podwyższanie wieku emerytalnego wydaje się nieuniknione. PKPP Lewiatan proponuje podnieść jego wysokość do wieku 67 lat za 17 lat. Z chwilą osiągnięcia 65 roku życia istniałaby możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Obecnie wysokość emerytury utrzymuje się na poziomie 59% w stosunku do wynagrodzenia, jeśli nie wydłuży się wieku emerytalnego, konieczne będzie zwiększenie składki emerytalnej z aktualnego poziomu 19,52% do 30%. Gdy wysokość składki nie uległaby zmianie stosunek emerytur do płac zmniejszyłby się do poziomu 35%.

Jeśli wysokość składki ma utrzymać swój poziom konieczne jest wydłużenie wieku emerytalnego Polaków, powinni przechodzić na emeryturę przynajmniej 6 lat później niż dziś. Okres pobierania świadczenia emerytalnego powinien się skrócić, czyli być co najmniej trzy razy krótszy niż czas pracy.

Zmiany w emeryturach

Wydłużenie wieku emerytalnego miałoby objąć kobiety urodzone w 1955 roku i później, a także mężczyzn urodzonych w 1960 roku i w późniejszym czasie.

Wiek emerytalny kobiet byłby wydłużany stopniowo, do 2015 roku co roku o 6 miesięcy. W 2028 roku miałby osiągnąć 67 lat.

Późniejszy wiek emerytalny mężczyzn zostałby osiągnięty w 2028 roku i również wyniósłby 67 lat.

Powszechnie ustalony wiek emerytalny jest minimalnym, w którym można przechodzić na emeryturę, większość społeczeństwa decyduje się jednak na przejście na to świadczenie właśnie po osiągnięciu tego wieku.

Późniejsze przechodzenie na emerytury wiąże się z wysokością otrzymywanego świadczenia, im dłużej osoba pracuje, tym więcej otrzyma emerytury.

Podnoszenie wieku emerytalnego jest konieczne, najpierw należy wydłużyć czas przechodzenia na emeryturę kobiet, później mężczyzn. Jak przekonują specjaliści, tylko takie działania mogą zmniejszyć ryzyko ubóstwa wiszące nad większością polskich emerytów.

Wiek emerytalny podnosi się również w wielu krajach Europy Zachodniej, często zrównuje się wiek emerytalny kobiet z momentem przechodzenia mężczyzn na emeryturę.

W Danii, Islandii czy Norwegii już wynosi 67 lat dla obu płci.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Czytaj też:

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

powszechny wiek emerytalny wiek emerytalny emerytura

Komentarze:

 • 25/10/2011 przez gosc (olo)

  Proponuję, żeby prokuratorzy, policjanci, strazacy i inni mundurowi oraz rolnicy i górnicy pracowali 10 lat a ich emerytura wynosiła 150% ostatnich zarobków. I zeby mieli powszechny, bezpłatny dostep do słuzby zdrowia oraz nie płacili zadnych podatków, a ich emerytury były waloryzowane co kwartał.

 • 22/11/2011 przez Nike

  Wydłużenie wieku emerytalnego to produkcja osób na zasiłkach albo zupełnie dzisija bez dochodów.Znam dużo osób,które po przekroczeniu 50-siątki zostało zwolnionych.Jak powiedział szef koleżance "skończyła pani 50 lat i już się pani napracowała" i ją zwolnił.Proszę się rozejrzeć dookoła czy pracują gdzies ludzie starsi? wszedzie w sklepach,bankach,szkolnictwie,sklepach? wszędzie młodzi 20-30 lat.Ludzi 50+ już dawno wykluczono a cóz dopiero 60+ To kpiny z ludzi to eutanazja narodu polskiego aby skrócić okres wypłaty emerytur a za co mają Ci ludzie żyć to nikogo już nie intersuje.Już nie mówiąc o tym że człowiek 60+ już nie ma tych sił do pracy fizycznej i nie tylko.To Pani Angela Merkel jest inicjatorem tego wieku aby we wszytskich krajach to zrobić-szkoda tylko że nie pomyslała o zrównnaiu takze dochodów-co to to nie...I tak w POlsce pensja min, 320 euro a w Grecji /bankrut Europy/ 840euro. A ceny u na sśa równ ealbi i wyższe często.To żarty jakieś chyba...albo wykorzystywanie naiwnosci ludzkiej..

 • 23/11/2011 przez gosc (Zosia)

  Proponuje podniesc powszechny wiek emerytalny do 87 lat, i jeszcz podwyzszyc im podatki i skladki zus oraz skladki ubzepieczenia zdrowotnego bez mozliwosci korzystania z tego. Natomiast policjantom, politykom, mundurowym, prokuratorom, emerytura nalezna po 10 latach pracy w wieku 35 lub 40 lat zycia w wysokosci 250 procent ostatniego wynagrodzenia.

 • 28/11/2011 przez gosc (eugenia)

  chcialam podac do wiadomosci bo napewno w polsce emeryci tego nie wiedza ze we wloszech emeryci maja 13 pensje od zawsze, a w polskim systemie emerytalnym istnieje trzynastka? jak mamy ujednolicic system emerytalny w UE dlaczego nie nic sie nie mowi o trzynastkach dla emerytow ? z powazaniem

 • 03/03/2012 przez gosc (pracownik)

  Rząd aby dokonać eutanazji ludzi pracy za życia powinien jeszcze zlikwidować okres ochronny przed emeryturą i dać wolną rękę do działania " wspaniałomyślnym i uczciwym " pracodawcom w zwalnianiu starszych pracowników !! Jak wiemy zwalnianie jest duże a bezrobocie też duże a perspektywa ,że dotrwasz w jednym zakładzie do końca tzn do emerytury jest niepewna . W majestacie prawa będziesz wykopany lub wykopana z zakładu i będziesz darł(a) się gdy teraz siedzisz cicho - dajcie mi pracę lub w ostateczności pozostanie tobie czapka żebracka pod kościołem !! W ten czas gorliwe feministki jak K. Szczuka i jakaś posłanka PO i feministka Nowicka i mówczynie(celebrytki) telewizyjne tobie nie pomogą . Zresztą słyszysz jak pewne panie piorą mózgi - mówiąc jak rząd i np. pracodawcy z Lewiatana i inni demagodzy importujący głupotę z Brukseli !!Najlepsza ostatnio w show telewizyjnym jest pani Joanna Mucha bo nic nie zrobiła konkretnego na stanowisku a raczej dyskusyjnego ale dała temat zastępczy robiąc na złość językowi polskiemu bo z Pani Minister tytułując się butnie Ministro .Na zachodzie mają lepszą i szybszą opiekę lekarską i nieskrępowany dostęp do badań laboratoryjnych w tym profilaktycznych i za leki płacą symboliczny ryczałt lub mają niższe ceny leków np .bardziej tolerowane .Dlatego też mogą pracować dłużej i żyć dłużej oraz rzadziej obawiając się utraty zdrowia czy zwolnienia z pracy z powodów zdrowotnych czy z taktyki i widzimisię pracodawcy .Wniosek końcowy - gorliwe feministki i piewcy emerytalni powinni pracować do 75 lat ?Jak nie być bezrobotnym i zwolnionym przed wiekiem emerytalnym ?

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej