odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Jak kraje radzą sobie z pozyskiwaniem pieniędzy na emerytury?

Jak kraje radzą sobie z pozyskiwaniem pieniędzy na emerytury?

Sposoby pozyskiwania środków na wypłatę emerytur fot. flickr.com
dodano 18 Kwietnia 2012


W związku ze starzeniem się społeczeństwa, praktycznie wszystkie państwa borykają się z problemem utrzymania systemów emerytalnych. Szukają możliwości pozyskania dodatkowych środków na wypłatę emerytur.

Emerytury w Niemczech

W Niemczech planuje się wprowadzenie podatku demograficznego, dla osób powyższej 25. roku życia. Podatek ma wynosić 1 % i zasilając rezerwowy fundusz solidarności społecznej ma zmniejszyć konsekwencje starzenia się społeczeństwa. Mimo iż nie podpisano jeszcze decyzji w tej sprawie, to wszystko już jest praktycznie dopracowane.

Obywatele Niemiec powyżej 65. roku życia wynoszą ok. 25% społeczeństwa. Przeciętna niemiecka emerytura wynosi 800 euro, jednak wszystko wskazuje na to, że jej wysokość będzie maleć.

Emerytury w Rosji

Dodatkowy podatek na ratowanie systemu emerytalnego wprowadziła również Rosja. Rosjanie, których dochody przekraczają 512 tys. rubli (czyli ok. 51,2 tys. zł) muszą płacić dodatkowo 10% podatku na rosyjski fundusz emerytalny. Mimo iż średnia rosyjska emerytura jest prawie czterokrotnie niższa niż niemiecka, deficyt na wypłatę świadczeń emerytalnych wynosi obecnie 1,75 bln rubli. Przyszłe emerytury mają być wypłacane z rosyjskiego funduszu dobrobytu narodowego, zasilanego z nadwyżek ze sprzedaży ropy.

Emerytury w Norwegii

Podobne rozwiązanie wprowadziła Norwegia, która lokuje nadwyżki ze sprzedaży surowców w rządowym funduszu emerytalno – globalnym. Środki finansowe inwestuje w fundusze oraz papiery wartościowe, a ich wartość może wynosić nawet 610 mld dolarów.

Emerytury w Chile

W Chile nadwyżki ze sprzedaży miedzi lokowane są za granicą w funduszu rezerw emerytalnych. Rocznie na fundusz wpływa ok. 0,2 – 0,5 % PKB Chile.

Rośnie nie tylko liczba osób powyżej 65. roku życia, ale i nadal wzrasta długość życia na całym świecie. Największy odsetek społeczeństwa o najwyższej średniej wieku zanotowano w Europie.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

system emerytalny na świecie wysokość emerytury starzenie się społeczeństwa

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły