odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Emerytura w Chinach

Emerytura w Chinach

Sprzeciw opinii publicznej wobec dotychczasowego systemu emerytalnego w Chinach podważa zaufanie do rządu. fot.: sxc.h
dodano 14 Marca 2012


Chiński system wypłacania świadczeń pieniężnych dla najstarszych obywateli wywołuje sprzeciw społeczeństwa. Co na to władze?

Wiek emerytalny w Chinach

wynosi 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Wyjątkiem są kobiety, które pracują fizycznie, mają one prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę, już po 50 roku życia.

Szczególnym przypadkiem są również partyjni pracownicy kadrowi, otrzymując prawo do świadczenia emerytalnego już po 10 latach pracy.

Istnieją dwa fundusze emerytalne: dla przedsiębiorstw i instytucji państwowych oraz dla prywatnych firm.

Świadczenia wypłacane emerytom składają się z dwóch części; pierwsza pochodzi z budżetu państwa i równa jest 20 proc. płacy średniej, a druga część zależy od indywidualnie zgromadzonego kapitału i oblicza się ją, jako równowartość 1/120 oszczędności uzbieranych na funduszu emerytalnym.

Planowana reforma

Społeczeństwo jest oburzone niesprawiedliwym podziałem dopłat budżetowych.

Z tego powodu parlament myśli o reformie systemu emerytalnego, jest to obecnie główny temat dyskusji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL). Deputowani OZPL dążą do wydłużenia i ujednolicenia wieku emerytalnego do 65 lat dla kobiet i mężczyzn.

W Chińskiej Republice Ludowej szczególnie uprzywilejowane są osoby zatrudnione w administracji.

Działacze partyjni i urzędnicy państwowi mają emeryturę trzykrotnie wyższą niż zatrudnieni w prywatnych firmach.

Przynależność do systemu jest dobrowolna. Każdy, kto ukończył 16 rok życia może wpłacać składki według ustalonych reguł.

Pod koniec 2011 r. ponad 360 mln osób było uprawnionych do pobierania emerytury, z czego ponad 100 mln było na utrzymaniu rządu, z tytułu stażu pracy w przedsiębiorstwach państwowych i administracji.

W 2011 średnia emerytura chińska dla byłych pracowników przedsiębiorstw prywatnych wynosiła 1200 juanów (w Pekinie 1380 juanów), a emerytowani pracownicy kadrowi otrzymywali około 4000 juanów. Dla porównania średnia pensja miesięczna w chińskich przedsiębiorstwach państwowych wynosi około 3100, a w prywatnych 1730 juanów (w Pekinie 4500 juanów).

Dyrektor Chińskiej Akademii Nauk, Zheng Bingwen, specjalista od badań światowych systemów ubezpieczeń społecznych twierdzi, że trzeba jak najszybciej przeprowadzić reformę, gdyż poprzez sprzeciw opinii publicznej wobec dotychczasowego systemu emerytalnego podważane jest zaufanie do rządu.

 

Autor

Alicja Hubala


Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

chiński system emerytalny reforma emerytalna emerytura w Chinach

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły