odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Wysokosc emerytury > Waloryzacja emerytur 2012 dopiero w maju?

Waloryzacja emerytur 2012 dopiero w maju?

Waloryzacja kwotowa emerytur 2012 w maju? fot.: flickr.com
dodano 2 Stycznia 2012


Podwyżki emerytur co roku były przeprowadzane w marcu, po decyzji premiera Tuska odnośnie waloryzacji kwotowej, ZUS może nie zdążyć wypłatą podwyżek na czas.

Według informacji z Rzeczpospolitej ZUS może nie zdążyć z wprowadzeniem podwyżek w emeryturach do 1 marca 2012 roku. Na przeszkodzie stoi system informatyczny, który wymaga odpowiedniego przygotowania i zainstalowania nowego programowania.

Choć ZUS zapewnia, że zdąży, to „bezpiecznym” proponowanym terminem tegorocznej waloryzacji jest maj, emerytury wypłacano by wówczas z wyrównaniem od marca. W ustawie o waloryzacji kwotowej może pojawić się również zapis o wypłacie odsetek za opóźnienie, na razie projektu takiej ustawy jeszcze nie ma.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Waloryzacja kwotowa polega na tym, że każdy emerytur bez względu na wysokość świadczenia emerytalnego. W 2012 roku podwyżka ma wynieść 70 zł. Do tego momentu obowiązywała waloryzacja procentowa, której wysokość była uzależniona od wysokości emerytury, im wyższe świadczenie tym wyższa podwyżka.

Zobacz też:

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

waloryzacja rent i emerytur 2012 waloryzacja emerytur waloryzacja kwotowa waloryzacja procentowa

Komentarze:

 • 03/01/2012 przez gosc (raf)

  Na stronie KPRM jest opcja napisz do premiera https://www.premier.gov.pl/premier/napisz_do_premiera/ zadałem kilka pytań, które tutaj wklejam: Dlaczego zdecydował się Pan świadomie złamać Konstytucję RP (m.in. art. 32)? Trybunał Konstytucyjny w Postanowieniu Ts 24/01 z dnia 27.06.2001 r. wyraźnie podkreślił, że jedynie waloryzacja procentowa emerytur i rent jest zgodna z Konstytucją. Jak się Pan czuje zabierając prawie połowie emerytów należne wyrównanie procentowe ich ciężko zapracowanych świadczeń, powodując przez to trwałe i nieodwracalne zmniejszenie przez następne lata i tak małych emerytur? Czy zabieranie biednym aby dać jeszcze biedniejszym jest wg. Pana społecznie sprawiedliwe? Proponuję aby w wolnej chwili wysyłać te pytania lub inne, niech wie, że sprzeciw społeczny jest duży.....

 • 04/01/2012 przez gosc (sp)

  Naiwność i niekompetencja Tuska nie zna granic. Panie premierze zrobił Pan wyłom w poszanowaniu prawa, licząc na to, że za 40 zł. ludzie biedni będą na Pana głosować w wyborach prezydenckich. G. prawda. Oni będą się domagać równych świadczeń emerytalnych dla wszystkich (w tym Pana), a elektorat do tej pory głosujący na Pana tylko i jedynie ze względu na Kaczyńskiego, odwróci się od Pana . Ja z pewnością nie zagłosuję na takiego jak Pan karierowicza.

 • 09/02/2012 przez gosc (haslo1)

  co pan wyprawia czy konstytucja pana nieobowiazuje a tak czesto sie pan na nia powoluje jest pan dyktatorem

 • 13/02/2012 przez gosc (emeryt)

  panie Tusk -"Nie można robić biednych ludzi bogatymi.robiąc bogatych biednymi " cyt.Abraham Lincoln. Pan zabrał biednym chcąc dać biedniejszym złudzenie !Nie tedy droga .Ma pan teraz dwie grupy niezadowolonych :tych którym pan zabrał i tych którym dał pan i zamało !!! Tak sie nie rządzi ! Łamie pan Konstytucje RP i wyrok Trybunału Konstytucyjnego sygn.TS 24/01 z 2001-06-27.Nalezną mnie waloryzacje po 48 latach pracy w hutnictwie dał pan bumelantowi który porzucił prace bo cyt - "Polska to nie Indie ,tu z głodu sie nie umiera "i który przepracował 15 lat !!! To skandal panie Tusk !!!

 • 13/02/2012 przez gosc (emeryt)

  panie Tusk -"Nie można robić biednych ludzi bogatymi.robiąc bogatych biednymi " cyt.Abraham Lincoln. Pan zabrał biednym chcąc dać biedniejszym złudzenie !Nie tedy droga .Ma pan teraz dwie grupy niezadowolonych :tych którym pan zabrał i tych którym dał pan i zamało !!! Tak sie nie rządzi ! Łamie pan Konstytucje RP i wyrok Trybunału Konstytucyjnego sygn.TS 24/01 z 2001-06-27.Nalezną mnie waloryzacje po 48 latach pracy w hutnictwie dał pan bumelantowi który porzucił prace bo cyt - "Polska to nie Indie ,tu z głodu sie nie umiera "i który przepracował 15 lat !!! To skandal panie Tusk !!!

 • 13/02/2012 przez gosc (Marylka)

  Emeryci to ludzie biedni chorzy. Nie są sprawni. Dlatego rząd wykorzystuje ich i zabieraim im waloryzacje procentową. Przecież emeryt który ma wyższą emeryturę to kiedyś od dochodu zapłacił wyższe składki i podatki. Jeżeli rząd chce dać jeszcze biedniejszym to niech da z dochodów swoich, a nie schorowanych i już nie sprawnych emerytów.

 • 15/02/2012 przez gosc (kasiak)

  Mam pytanie. Moja mama urodzona w 1954 roku ma prepracowane ok 34 lata pracy. Normalnie miała przejść na emeryturę zza 2 lata . Miałą by wtedy 60 lat. Ale teraz po tych mianach kiedy bedzie mogła iść????

 • 15/02/2012 przez gosc (kasiak)

  Przepraszam za błędy ;)

 • 19/02/2012 przez gosc (Małgosia)

  Pracowałam ciężko 46 lat, aby mieć emeryturę na chleb. lekarstwa i opiekę na stare lata. Zawiodłam się na obecnym Rządzie, który nie przestrzega Konstytucji. Broniłam tem Rząd, - ale teraz uważam, ze nie słusznie.- ZAWIODŁAM się. Waloryzacja kwotowa jest niesprawiedliwa.???????????

 • 29/02/2012 przez gosc (biedny)

  Hej bogaty gosciu to miales zamiar dostac procentowo wiecej niz 70zl ? Biedny dostalby tylko 20zl .On nie musialby jesc nie mowiac o leczeniu. Bardzo pochwalam rzad za ten krok.Te pieniadze nie sa tobie bogaty gosciu zabrane.

 • 29/02/2012 przez gosc (HMMM)

  NAJLEPIEJ OKRASC NAJBIEDMIEJSZYCH OD MAJA SZKODA ZE WCZESNIEJ NIE WIEDZIALAM BO NIE PLACILABYM ZADNYCH PODWYZEK DADZA JALMUZNE I TAK PODATKI MIESZKANIOWE,LESNE I INNE W GORE PONAD 10% gaz,energia I TO OD STYCZNIA NIE OD MAJA , ale sobie nabiora ile sie zmiesci to skandal czas wyjsc na ulice najlepiej w czerwcu nie europa zobaczy co rzad robi z narodem.SKANDAL!!!!!!!!

 • 10/03/2012 przez gosc (Gosc82)

  Popieram podwyzke kwotowa i niewiem czemu ci co maja wysokie emerytury tak dziamola bo przeciez malo ktory emeryt dostalby wiecej procentowo niz kwotowo.,a ci ktorzy dostaliby wiecej to i tak maja wysokie emerytury.chociaz raz rzad chce wesprzec tych najbiedniejszych emerytow i rencistow!

 • 01/04/2012 przez gosc (emerytka)

  to Gościu82 trzeba było się uczyć, wiedziałbyś dlaczego podwyżka kwotowa nie jest sprawiedliwa i w ogóle o co w tym chodzi. W uproszczeniu - procentowa podwyżka ma utrzymywać emeryturę na porównywalnym poziomie, jak w roku jej wyliczenia, zarówno twoją jak i moją. Żebyś zrozumiał, jesli ty z chwilą otrzymania emerytury mogłeś zą nia kupić 10 bułek, a ja za swoją 20, to po waloryzacji, w każdym roku, nadal ty powinieneś móc kupić tych 10 bułek a ja 20. Tymczasem kwotowa waloryzacja pozawala kupić tobie np. 12 a mnie tylko 18, i jak tu być zadowolonym? Że niby ja i tak mam wysoką emeryturę? ale jak płaciłam dwa razy wyższe składki, podatki, to jakoś nie protestowałeś? nikt nie protestował bo wtedy "wszystko było w porządku". Jeśli rząd chce "wesprzeć tych najbiedniejszych emerytów i rencistów" to proszę, niech to robi z własnej kieszeni. Najłatwiej jest rozdawać cudze pieniądze. Szczególnie emeryckie bo emeryt na ulicę nie wyjdzie, krzyczeć nie będzie, opon nie podpali.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej