odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Jak miec godna emeryture > Godna emerytura pod warunkiem, że sam na nią odłożysz

Godna emerytura pod warunkiem, że sam na nią odłożysz

dodano 13 Maja 2010


Po 10 latach funkcjonowania zreformowanego systemu emerytalnego nikt już chyba nie ma złudzeń, że państwo i drugi filar nie zapewnią nikomu godnej emerytury. Mając dziś 60 lat liczyć można na świadczenie emerytalne w wysokości zaledwie 60% dotychczasowych poborów. Eksperci są zdania, że za 20 lat może to być już tylko 30% pensji.

 

godna emeryturaNie bez powodu analitycy apelują, by obywatele oszczędzali na przyszłą emeryturę, co w znaczny sposób ułatwia istnienie III filaru. Jak powiedział Robert Gwiazdowski, ekspert w dziedzinie podatków w Centrum im. Adama Smitha: „Przekonanie, że funkcjonujący od 1999 roku nowy system emerytalny oznacza wyższe świadczenia, jest złudzeniem. Stopa zwrotu funduszy emerytalnych będzie bowiem stale spadać, a nie będzie komu pracować na coraz większą liczbę emerytów. Jedynie zmiany demograficzne, powodujące, że więcej osób będzie pracowało na korzystających z emerytur, może poprawić ich sytuację”.

 

Emerytura z ZUS i OFE to za mało

Zdaniem profesora Marka Góry z Szkoły Głównej Handlowej powinno się uświadamiać społeczeństwo i zaszczepić w obywatelach wiedzę, że na emeryturze nie powinni spodziewać się zbyt dużych świadczeń, ponieważ tak nie będzie. Zdaniem Góry celem reformy z roku 1999 nie było wypracowanie zysków dla emerytów. „Chodziło jedynie o to, by nie doprowadzać do podwyżki składek. Teraz, gdy to się udało, trzeba usprawnić system podziału pieniędzy, które są do systemu wkładane. Więcej ich tam nie będzie” - powiedział Góra.

 

Ulga podatkowa zmotywuje do oszczędzania

Jednym z korzystniejszych, stanowiących zachętę do oszczędzania rozwiązań, na jakie wskazał Adam Sankowski, prezes zarządu Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych jest wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym, która pozwalałaby odliczyć od PIT kwotę odkładaną na przyszłą emeryturę.

 

Jak wyjaśniał Sankowski: „Żeby otrzymywać miesięcznie 500 zł emerytury z II czy III filara, trzeba odłożyć 100 tys. zł. Oznacza to, że osoba wchodząca dopiero na rynek pracy, powinna oszczędzać ok. 70 zł miesięcznie. Ci, którzy są w połowie drogi zawodowej, a więc do emerytury zostało im ok. 20 lat, powinni odkładać co miesiąc ok. 650 zł. Jest to jedyna metoda na godną emeryturę. Państwo musi jednak wspomóc obywateli, np. w formie ulgi podatkowej”.

 

Trzeci filar zagwarantuje godną emeryturę

Dla przyszłych emerytów szansą na godną emeryturę jest trzeci filar, rozwiązanie w Polsce niedocenianie i lekceważone. W jego skład wchodzą m.in. Indywidualne Konta Emerytalne (więcej o IKE przeczytasz w naszym portalu), jak i pracownicze programy emerytalne (o PPE dowiesz się więcej z naszego portalu).

 

Peter Grudniak, ekspert emerytalny twierdzi, że wyniki tych dobrowolnych funduszy są alarmujące. Polacy zgromadzili na nich zaledwie 5 mld zł oszczędności, co w praktyce oznacza, że trzeci filar w Polsce właściwie nie funkcjonuje. Podobnie jak Sankowski jest zdania, że „Mogłaby to zmienić ulga podatkowa stosowana w wielu państwach Europy, np. w Niemczech czy Francji”.

 

Rynek pracy wpływa na oszczędzanie

Analitycy wskazują, że niepewny i zmieniający się rynek pracy ma znaczący wpływ na oszczędności Polaków. Coraz więcej rodaków pracuje w oparciu o kontrakty menedżerskie czy też umowy na czas określony, co sprawia, że składki od ich wynagrodzeń odprowadzane są do systemu w sposób nieregularny, a ich wysokość jest zatrważająco niska. Chociaż więc głównym źródłem godnego życia na emeryturze jest poczynienie odpowiednio wcześniej kroków zabezpieczających przyszłość, to jednak w przekonaniu obywateli borykających się z trudnościami w podjęciu stałej pracy nie zawsze jest to możliwe.

 

Oszczędzanie i inwestycje indywidualne to jednak jedyny sposób, by w przyszłości zapewnić sobie odpowiednią wysokość poborów. System funkcjonujący w oparciu o umowę pokoleniową, z racji niskiego przyrostu naturalnego odłożono do lamusa, a zreformowany wcale nie jest bardziej wydolny.

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły