odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Emerytura nauczycieli akademickich

Emerytura nauczycieli akademickich

dodano 23 Marca 2010


Nauczycieli akademickich nie obejmuje Karta Nauczyciela, dlatego uzyskują świadczenia w oparciu o inne zasady niż pedagodzy w szkołach średnich czy podstawowych.

Nauczyciel akademicki, który urodził się przed dniem 31 grudnia 1948 roku może złożyć wniosek o przyznane emerytury, gdy:

  • jest mężczyzną, który ukończył 60 lat i może udowodnić 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych;

  • jest kobietą, która ukończyła 55 lat i może udowodnić 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych.

nauczyciele akademiccyNauczyciel pracujący na wyższej uczelni musi więc przede wszystkim uzyskać odpowiedni wiek, by zyskać prawo do świadczeń emerytalnych. Ponadto powinien przepracować w swojej akademickiej karierze odpowiednią ilość lat.

ZUS sumuje wszystkie okresy składkowe i nieskładkowe, a także okresy uzupełniające (rolne) przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wykładowca powinien również przepracować w szkolnictwie lub instytucjach naukowych odpowiednio długi, ustawowo określony czas.

Warto dodać, że do wymaganego okresu 20 lat zatrudnienia w placówkach oświatowych i instytucjach naukowych zalicza się zatrudnienie w szkole wyższej, ale również w innych szkołach, ważne, żeby była to praca w charakterze nauczyciela. Ustawa posługuje się ogólnym pojęciem „szkolnictwo”, a więc nie ogranicza się wyłącznie do szkół wyższych.

Należy podkreślić, że w przypadku nauczyciela akademickiego rozwiązanie stosunku pracy nie jest warunkiem przejścia na emeryturę. Jeśli będzie nadal zatrudniony w wybranej placówce przyznana emerytura zostanie po prostu zawieszona.

Emerytura dla nauczycieli akademickich przewidziana jest, zgodnie z ustawą, wyłącznie dla najstarszej grupy wykładowców – urodzonych przed 31 grudnia 1948 roku. Z takiej możliwości nie mogą skorzystać pedagodzy urodzeni w latach 1949-1968, czy też urodzeni po 31 grudnia 1968 roku.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytury nauczycieli akademickich emerytury pomostowe emerytury nauczycieli

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej