odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Źle wypełniane wioski o wcześniejszą emeryturę

Źle wypełniane wioski o wcześniejszą emeryturę

Wnioski o wcześniejszą emeryturę są źle wypełniane fot.: flickr.com
dodano 26 Maja 2011


Osoby, którym pracodawcy źle wypełnili świadectwo uprawniające do wcześniejszej emerytury muszą poczekać na wypłatę świadczeń kilka tygodni dłużej.

Przedsiębiorcy mają problem z prawidłowym wypełnieniem świadectw, które potwierdzają wykonywanie prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Źle wpisywane są prace uprawniające do wcześniejszej emerytury, często pracodawcy wpisują zawody, które nigdy nie uprawniały do wcześniejszej emerytury.

W świadectwie powinny znaleźć się tylko i wyłącznie prace wymienione w załącznikach do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Poza tym okresy w tych warunkach muszą zbiegać się z okresami, które są wpisane w do tzw. ogólnego świadectwa potwierdzającego zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Poprzez błędy pracodawców pracownicy muszą czekać na emeryturę nawet kilka tygodni dłużej. Zdarza się również, że w świadectwach pracy nie są podawane okresy niezdolności do pracy przebyte po 14 listopada 1991 roku, wówczas pojawił się obowiązek ujawniania okresów nieskładkowych. Występują również omyłki w datach urodzenia czy nazwiskach.

Aby błędów było jak najmniej i wszystko szło szybko i sprawnie przeprowadzane są szkolenia dla firm dotyczące zarówno kompletowania dokumentacji emerytalno-rentowej i wystawiania zaświadczeń do ZUS.

źródło: gazetaprawna.pl (26.05.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

praca w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze wniosek o wcześniejszą emeryturę wcześniejsze emerytury wcześniejsza emerytura

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej