odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Wcześniejsze emerytury

Wcześniejsze emerytury

dodano 8 Kwietnia 2010


Poprzez wcześniejszą emeryturę rozumiemy emeryturę przyznaną przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dla osób ur. przed 1949 r. nie ma ograniczeń czasowych, dotyczących nabycia uprawnień do wcześniejszej emerytury.

Wcześniejsza emerytura

Natomiast osoby urodzone po 31.12.1948 r., aby mogły przejść na wcześniejszą emeryturę musiały do końca 2008 roku spełniać warunki dotyczące stażu pracy i wieku, tj.:

 1. osiągnąć obniżony wiek emerytalny, czyli min. 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn
 2. posiadać okres składkowy i nieskładkowy w wysokości co najmniej:
 • 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn lub
 • 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz zostać uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy przed dniem 1.01.2009 r.
 • nie być członkiem otwartego funduszu emerytalnego lub złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa

Drugą możliwością dla osób ur. po 31.12.1948 jest spełnienie warunku, że na dzień 1.01.1999 posiadały one:

 1. okres składkowy i nieskładkowy co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn
 2. w tym co najmniej 10 lat dla kobiet i 15-lat dla mężczyzn to była praca w szczególnych warunkach
 3. po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego, mogą oni wówczas rozwiązać stosunek pracy i przejść na wcześniejszą emeryturę.

Dodatkowym wymogiem jest, że osoba ubiegają się o taką emeryturę nie przystąpiła do OFE lub złoży wniosek o przekazanie środków z rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na rzecz dochodów budżetu państwa.

Reforma emerytalna z 1999 r. zniosła wcześniejsze emerytury, które zostały zastąpione przez emerytury pomostowe. Przysługują one osobom, które wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.


Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wcześniejsze emerytury zus emerytura wcześniejsza emerytura

Komentarze:

 • 31/01/2012 przez gosc (daabo@gazeta.pl)

  pracowałem jako kierownik służby pracowniczej w zakładzie przywieziennym gdzie pracowało w porywach 700 -500 skazanych .pracowników 200-100 zajmowałem sie całokształtem zagadnień związanych z zatrudnianiem i szkoleniem skzanych w tym przedsiębiorstwie .Miałem upoważnienie od dyrektora Zk do bezpiśredniego kontaktu ze skazanymi na terenie na terenie zk w tym ich miejscu zamieszkania czyli celach przed zatrudnieniem bezpośrednio tam przedstawiałem im warunki pracy i zatrudnienia. W przedsiębiorstwie wramach upoważnienia odpowiadałem za calokształt spraw jak wyzej.Zus nie przyznał mi emerytury uzasadniając to tylko "trudno dać wiarę ,że w działe sł prac pracowali skazani" na sprawę poszedłem bez pełnomocnika . Trafiłem,że sędzia przeciągneła sprawę wcześniejszą o 70 min. nastepnie nie dopuszczejąc mnie do wyrażenia czego kolwiek tylko chciała odemnie dodatkowe dowody .żadnych wyjaśnień bo niema czasu na gadanie . następnie świadkowie nie mogli nic wyjaśnic brakiem czasu tylko odpowiwdac na pytania pani sędzi ile czasu poswięcałem na prace ze skazanymi od dwóch świadków wyegzekwowała 70% suugerując wcześniej 60 czy 70 . Jeden świadek po, którym to obowiązki przejęłem stwierdził jednoznacznie 100 % to z trudem przyjęa do protoołu Oświadczam zę przepracowałem w przesiębiorstwie ponad 24 lata w tym 19 przed rokiem 1999 W pełnym wymiarze czasu pracy w ramach umowy o prać e przedstawiłem świadectea w tyn oszczególnych warunkach .firma upadła Tak sędzinna wyęczyła zus i odebrała mi prawo do emerytury . RATUNKU !6.01. 12 w gdańsku

 • 17/11/2013 przez gosc (kxISNDr6)

  Lil man, sorry man, this hot black girl i dont know anymore pics of her . hofuleply somebody else has found more of her and can submit her other pics here to My Black Gfs site

 • 17/11/2013 przez gosc (eNRZ6GbGx)

  Hahaahha. I'm not too bright today. Great post!

 • 20/11/2013 przez gosc (sWnJixbp)

  Heck yeah this is exatlcy what I needed. http://nzwvzyuz.com [url=http://dmkomovx.com]dmkomovx[/url] [link=http://zasohqvcd.com]zasohqvcd[/link]

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej