odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Emerytury we wrześniu wypłacane z Funduszu Rezerwy Demograficznej

Emerytury we wrześniu wypłacane z Funduszu Rezerwy Demograficznej

ZUS zaciąga pożyczki na wypłate emerytur fot.: flickr.com
dodano 17 Sierpnia 2011


Do wypłaty emerytur we wrześniu ZUS wykorzysta 4 mln zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej

16 sierpnia przyjęto projekt rozporządzenia, który pozwala ZUS na skorzystanie ze środków z Funduszu Rezerwy Demograficznej na wypłatę emerytur we wrześniu i październiku. Z pieniędzy ZUS będzie mógł skorzystać już na początku września.

Środków na wypłatę emerytur z budżetu na wypłaty świadczeń wystarczy zaledwie na niecały wrzesień. Niepokojące jest jednak to, że już teraz korzysta się z pieniędzy, które były oszczędzane na „czarną godzinę” w przyszłości. Składki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie wystarczają na bieżącą wypłatę emerytur, dlatego w tym roku przeznacza się na to dodatkowo zarówno dotacje i refundacje z wypłat przekazywanych do OFE, pożyczki z budżetu państwa i kredyty bankowe.

Dotacje w tym roku wyniosą 37,1 mld zł, w bankach zadłużenie na koniec tego roku, natomiast z budżetu państwa zadłużenie wzrośnie w tym roku o kolejne 3 mld zł. Podsumowując zadłużenie ZUS w 2011 roku wyniesie 13,8 mld zł.

Konieczne jest zmniejszenie powiększającejj się sumy pożyczek ZUS na wypłatę emerytur. Trzeba przede wszystkim dokonać reformy systemu emerytalnego, która zrówna wiek emerytalny kobiet i mężczyzn lub wydłuży czas przechodzenia na emeryturę.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

fundusz rezerwy demograficznej emertury emerytura

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej