odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > W jakich przypadkach występuje prawo do renty po zmarłym małżonku?

W jakich przypadkach występuje prawo do renty po zmarłym małżonku?

Warunkiem przyznania renty jest wiek, niezdolność do pracy lub wychowywanie małoletnich bądź uczących się dzieci fot.: s
dodano 5 Marca 2012


Prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku przysługuje wdowie lub wdowcowi, jeśli spełnili jeden z warunków dotyczących wieku, niezdolności do pracy albo wychowywania małoletnich bądź uczących się dzieci. ZUS może też przyznać okresową rentę osobie, która nie ma źródeł utrzymania.

Warunki, jakie muszą być spełnione, by otrzymać rentę po współmałżonku:

-w chwili śmierci małżonka osoba osamotniona osiągnęła wiek 50 lat

-była wtedy niezdolna do pracy, przy czym do uzyskania renty wystarcza stwierdzenie niższego stopnia tej niezdolności.

Jeżeli żaden z tych warunków nie został spełniony, wdowa lub wdowiec może otrzymać rentę, jeśli przynajmniej jeden z nich spełni w okresie pięciu lat od śmierci małżonka lub od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej.

Ponadto osamotniona osoba może nabyć prawo do tego świadczenia, gdy:

  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym, które nie ukończyło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 roku życia
  • opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

W ramach wyjątku wdowa lub wdowiec może otrzymać rentę rodzinną pomimo, że nie spełniono ogólnych warunków do jej przyznania, jeśli po śmierci małżonka osoba znalazła się w ciężkiej sytuacji materialnej. Renta ma wówczas charakter okresowy i przysługuje przez rok od daty zgonu. Jeśli po śmierci osoba będzie uczestniczyła w szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, może pobierać rentę rodzinną w okresie uczestniczenia w tym szkoleniu, nie dłużej jednak niż przez dwa lata od chwili odejścia małżonka.

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny (w tym również małżonkowi) osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy bądź spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Zasiłek tego rodzaju przysługuje również wdowie lub wdowcowi po małżonku, który do dnia śmierci pobierał zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Tak więc ZUS nie bada w takiej sytuacji, czy zmarły małżonek spełniał warunki wymagane do uzyskania tego świadczenia lub do przyznania emerytury.

Autor

Alicja Hubala

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

renta rodzinna wdowa wdowiec emerytura po zmarłym mężu

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły