odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Przedsiębiorczy Polak powinien oszczędzać na emeryturę

Przedsiębiorczy Polak powinien oszczędzać na emeryturę

dodano 27 Września 2010


Aviva we współpracy z firmą doradczą Deloitte oszacowała, ile dodatkowych oszczędności potrzebują co roku Europejczycy, aby liczyć na godną emeryturę. Najważniejszy wniosek – większość z nas powinna jak najwcześniej rozpoczynać regularne oszczędzanie na ten cel, bo świadczenia z istniejących zasobów będą niewystarczające. Skalę niedoboru oszczędności na cele emerytalne pokazuje luka emerytalna.

Aktywa netto OFELuka emerytalna wskazuje, ile dodatkowych oszczędności potrzebują zgromadzić osoby, które zamierzają przejść na emeryturę w latach 2011-2051, aby była ona na poziomie 70 proc. ostatniej pensji. Taki poziom dochodów na emeryturze przyjęto za satysfakcjonujący zgodnie z definicją OECD i oczekiwaniami społecznymi.

Roczny niedobór oszczędności emerytalnych w skali Europy wynosi 1,9 biliona euro – czyli 19 proc. szacowanego PKB krajów Unii Europejskiej w 2010 roku.

Lepsze wyobrażenie o problemach systemów emerytalnych daje roczna luka emerytalna wyliczona dla poszczególnych państw. Dla Polski wynosi ona 68,8 mld euro, czyli 275,2 mld zł rocznie – i jest znacznie mniejsza od niedoborów oszczędności emerytalnych Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec czy Hiszpanii.

Przeciętna indywidualna luka oszczędności na cele emerytalne, wyliczona dla obecnie pracujących Polaków, wybierających się na emeryturę w ciągu najbliższych 40 lat, wynosi 3.400 euro, czyli 13.600 zł rocznie. Oznacza to, że tyle powinien co roku dodatkowo zaoszczędzić statystyczny Kowalski z tej grupy. Niedobór ten jest mniejszy od średniej w przypadku osób rozpoczynających dopiero pracę i większy dla osób bliższych wieku emerytalnego.

Publikując ten raport, nie chcemy wzbudzać lęku o przyszłość, lecz pokazać skalę wyzwań stojących przed systemami emerytalnymi. Zachęcamy pracujących Polaków, by zamiast bezproduktywnie martwić się o przyszłe emerytury, wyrobili sobie nawyk regularnego oszczędzania nawet niewielkich kwot w trzecim filarze. Dwadzieścia lat życia w gospodarce wolnorynkowej nauczyło Polaków przedsiębiorczości. Najwyższy czas, abyśmy w podobny sposób zaczęli myśleć o swoich emeryturach – mówi Maciej Jankowski, prezes grupy Aviva w Polsce.

Aviva jest nie tylko liderem rynku funduszy emerytalnych pod względem aktywów (blisko 50 mld zł), ale także jednym z największych uczestników rynku trzeciego filaru (wartość aktywów można oszacować na 10 mld zł).

Oferta Avivy w ramach trzeciego filaru obejmuje:
• ubezpieczenia i fundusze inwestycyjne – przede wszystkim z regularnymi wpłatami, które najlepiej mobilizują klientów do inwestowania i kształtują kulturę oszczędzania
• rachunki dedykowane w ramach indywidualnych ubezpieczeń na życie o charakterze ochronno-inwestycyjnym
• ubezpieczenia inwestycyjne ze składką jednorazową
• grupowe ubezpieczenia na życie z programem inwestycyjnym
• Pracownicze Programy Emerytalne (PPE)
• Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – obecna formuła prawna zawiera zbyt wiele ograniczeń, których nie równoważą korzyści ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki).

Aviva jako jeden z niewielu podmiotów w Polsce oferuje też gwarantowaną rentę kapitałową. Klient zawierający taką umowę wpłaca jednorazowo kapitał, a w zamian otrzymuje gwarancję regularnej, dożywotniej wypłaty świadczeń. Aviva w Polsce wypłaca obecnie renty kapitałowe kilkuset osobom.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły