odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Emerytura z Polski i innego kraju UE

Emerytura z Polski i innego kraju UE

dodano 4 Października 2010


Warunkiem ustalenia prawa do świadczenia z zastosowaniem unijnej zasady sumowania okresów ubezpieczenia jest posiadanie w danym państwie UE okresów ubezpieczenia wynoszących co najmniej 1 rok.

Emerytura z Polski i z UESumowanie okresów ubezpieczenia (lub zamieszkania) ma zastosowanie do polskich świadczeń, do których prawo lub których wysokość zależy od długości okresów ubezpieczenia, czyli do emerytury z dotychczasowego systemu, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej po osobach uprawnionych do emerytury lub renty.

Sumowanie jest stosowane wtedy, gdy okresy ubezpieczenia przebyte w Polsce nie są wystarczające do nabycia prawa do świadczenia lub jeżeli ustalenie świadczeń za zsumowane okresy ubezpieczenia w Polsce i w innych państwach członkowskich da wyższy wymiar świadczenia emerytalnego lub rentowego.

Inaczej jest, jeżeli chodzi o polskie świadczenie ustalone na podstawie zreformowanych zasad w oparciu o środki zewidencjonowane na koncie emerytalnym, bez konieczności udowodnienia minimalnej długości okresów składkowych i nieskładkowych. Przy obliczaniu takiego świadczenia pod uwagę mogą być wzięte tylko składki opłacone do polskiego systemu ubezpieczeniowego (tylko te zewidencjonowane na koncie emerytalnym w ZUS).

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły