odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Emerytura - jak robią to Belgowie

Emerytura - jak robią to Belgowie

dodano 14 Września 2010


Komitet doradczy ds. systemu emerytalnego w Belgii zaproponował wprowadzenie specjalnego podatku od belgijskich fortun. Jeśli pomysł zostałby wprowadzony w życie, straciliby bogacze z Francji, którzy uciekając przed podobnym podatkiem we Francji przeprowadzili się do Belgii - podała Polska Agencja Prasowa.

Belgowie chcą opoadatkowania najbogatszych na rzecz emerytówO pomyśle opodatkowania belgijskich fortun, co miało pozwolić na znalezienie dodatkowych środków, z których finansowane byłyby emerytury Belgów, pisał w sierpniu dziennik "Le Soir". Pomysł pojawiał się już w przeszłości, ale nigdy nie zyskał wystarczającego poparcia politycznego. Dziś, pisze "Le Soir", popierają go socjaliści z PS (zwycięzcy czerwcowych wyborów parlamentarnych w Walonii), którzy w swym programie wyborczym zaproponowali, by opodatkować fortuny powyżej 1,25 mln euro (wyłączając zamieszkiwaną nieruchomość) i Zieloni (Ecolo). Mało entuzjazmu budzi natomiast wśród partii flamandzkich, w tym zwycięskiej nacjonalistycznej N-VA.

"Le Soir" zauważa, że taki podatek będzie trudno wprowadzić z powodu wciąż obowiązującej w Belgii tajemnicy bankowej. Belgijski fiskus nie ma prawa wymagać od banków informacji o rachunkach klientów. Ale, między innymi z powodu presji Unii Europejskiej, legislacja w Belgii w tej kwestii powoli się zmienia.

Na wprowadzeniu podatku od fortun straciliby bogacze z Francji, którzy przed tamtejszym fiskusem uciekli do Belgii. W myśl republikańskiej zasady równości szans, specjalny podatek płacą we Francji wszyscy, których fortuny przekraczają 790 tys. euro. Szacuje się, że w 2010 roku, mimo kryzysu, zapłaci go aż 562 tys. Francuzów, o 23 tys. więcej niż w roku 2009.

Bogaci Francuzi osiedlają się w najbardziej prestiżowych dzielnicach Brukseli, takich jak Uccle i Ixelles. W samej dzielnicy Ixelles, pisze "Le Soir", mieszka 8,5 tys. Francuzów, czyli 10 proc. wszystkich mieszkańców. Mieszkanie w Brukseli nie jest zbyt uciążliwe, zauważa dziennik, gdyż w 1 godzinę 20 minut można dostać się superszybkim i kursującym co pół godziny pociągiem Thalys do Paryża.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

system emrytalny w Belgii emerytura w Belgii

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły