odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Emerytury księży –proponowane zmiany

Emerytury księży –proponowane zmiany

Propozycje zmian w emeryturach księży fot.: flickr.com
dodano 23 Stycznia 2012


Premier Tusk w swoim expose zapowiedział włączenie księży do powszechnego systemu emerytalnego. Od 1989 roku istnieje Fundusz Kościelny, na który wpłacane są składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych, również niekatolickich.

Jeśli księża nie otrzymają nic w zamian nie zgodzą się na takie rozwiązania. Już teraz proponują własne rozstrzygnięcia.

Według eksperta w sprawach majątkowych Kościoła Dariusza Walencika z Uniwersytetu Opolskiego, najlepszym rozwiązaniem byłoby usprawnienie obecnego systemu emerytalnego. Związki wyznaniowe tworzyłyby listy osób, które korzystają z funduszu, ponieważ obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może zweryfikować czy wszyscy podający kod ubezpieczenia z Funduszu Kościelnego są duchownymi. Przykładem może być alumn seminarium duchownego, który korzysta z Funduszu Kościelnego, ale nigdy nie może zostać księdzem, np. kiedy zrezygnuje.

Takiemu rozwiązaniu przychylny jest Episkopat, natomiast nie ma żadnego potwierdzenia ze strony dyrektora Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSW Józefa Różańskiego.

Jeden procent podatku na Kościół?

Po pomyśle premiera Kościół był w stanie zgodzić się na propozycję przeznaczenia obowiązującego 1% na organizacje pożytku publicznego, na Kościół miałby być przyznawany kolejny procent. Do Funduszu Kościelnego wpływa rocznie kilkadziesiąt milionów złotych, w ramach dodatkowego ta suma mogłaby wynieść nawet kilkaset milionów.

Zaraz po przedstawieniu takiej propozycji Minister finansów Jacek Rostkowski nie zgodził się na wdrożenie tego pomysłu. Z kolei Abp Budzikowi nie podoba się obowiązujący system niemiecki (wprowadzenie ścisłego podatku kościelnego), mimo tego, że jest skuteczny. Duchowni w Polsce chcą zachować w tej kwestii pełną wolność. Każdy obywatel dobrowolnie mógłby decydować o tym, na jaki cel idzie jeden procent jego podatku. Duchowni podkreślają jednak, że nadal są otwarci na propozycje sposobów reformy Funduszu.

Nad reformą finansowania Kościoła przedstawiciele rządu i Episkopatu mają rozmawiać w marcu na spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Nad zmianami dotyczącymi reformą lub likwidacją Funduszu Kościelnego ma czuwać specjalni powołany do tego zespół.

Tak jak w przypadku emerytur mundurowych nikt nie chce dokonywać takich zmian w pośpiechu.


Wyraź swoją opinię na forum >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytury duchownych emerytury księży emerytua księży fundusz koscielny

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej