odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > pytania
Ikona użytkownika

Krzysztof

Czy Moge ..?

Dzień Dobry ! Zostałem wylosowany przez OFE Polsat. Chciałbym spytac czy jest taka możliwość aby wypłacic i zrezygnowac z OFE ???

Ikona użytkownika

Karina

Nie można zrezygnować z funduszu emerytalnego, ponieważ uczestnictwo w drugim filarze jest obowiązkowe.

Jest natomiast możliwość zmiany funduszu na inny. W tym celu należy wypełnić wniosek o zmianę OFE, który może Pan otrzymać u agenta lub pobrać ze strony funduszu.

Zmiany OFE można dokonać w dowolnym momencie, transfery są jednak przeprowadzane 4 razy w roku. Należy również pamiętać, że przez pierwsze dwa lata od momentu wylosowania lub przystąpienia po raz pierwszy do OFE pobierane są opłaty, w pierwszym roku koszt zmiany wynosi 160 zł, a w drugim 80 zł, w kolejnych latach zmianić fundusz można bezpłatnie.

Więcej o zmianie OFE >>

0

Ikona użytkownika

czy moge ubiegac sie o emeryture w polsce poniewaz mieszkam w szwajcari i moje przepracowane lata w polsce to sie nielicza .w polsce mam przepracowane 30 lat a w szwajcari niemoge podjac zadnej pracy bo osiaglam swoj wiek emerytalny?

0

Ikona użytkownika

Karina

Jeśli osoba zainteresowana mieszka za granicą w państwie członkowskim oraz posiada okresy ubezpieczenia wyłącznie w Polsce, wniosek o emeryturę składa w polskiej instytucji właściwej w jej przypadku do rozpatrzenia wniosku o emeryturę w Polsce.

Wniosek można też złożyć za pośrednictwem instytucji ubezpieczeniowej państwa zamieszkania osoby zainteresowanej, ta zaś przekaże go do odpowiedniej polskiej instytucji. Data złożenia wniosku w instytucji zagranicznej będzie w tym przypadku wiążąca dla instytucji polskiej.

1

Aby odpowiadać na pytania musisz być specjalistą.