odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Zmiana OFE > Zmiana funduszu emerytalnego

Zmiana funduszu emerytalnego

dodano 8 Maja 2010


Na polskim rynku działa 14 otwartych funduszy emerytalnych, które zabiegają o nowych uczestników. Nie tylko rozpoczynających pierwszą pracę, w której powstaje obowiązek odprowadzania składek. OFE można zmienić, ponieważ wybór funduszu nie jest ostateczny. Nawet przypisanie do OFE w drodze losowania nie zamyka możliwości transferu do innego podmiotu.

 

zmiana ofePodjęcie decyzji o zmianie OFE wiążę się z podpisaniem umowy z nowym funduszem, a następnie koniecznością poinformowania o tym fakcie dotychczasowego podmiotu, do którego odprowadzane były nasze składki w ramach II filaru. Informacja musi mieć formę pisemną.

 

Wzór oświadczenia można otrzymać u agenta, przedstawiciela OFE lub też ściągnąć ze strony internetowej wybranego funduszu (wzór określony jest Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2004 roku w sprawie trybu i terminu powiadamiania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez Otwarty Fundusz Emerytalny o zawarciu umowy z członkiem oraz dokonywania wypłaty transferowej).

 

Terminy dokonywania zmiany OFE

Zmiany funduszu emerytalnego dokonać można w dowolnym momencie, przez cały rok. Faktycznie jednak transfery klientów dokonywane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych cztery razy do roku, zawsze w ostatni dzień roboczy miesięcy: lutego, maja, sierpnia i listopada. Oznacza to, że najkorzystniej jest podpisać umowę z nowym funduszem do 25 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonywana jest wypłata transferowa, a więc do 25 styczna, 25 kwietnia, 25 lipca i 25 października.

 

Podpisanie umowy członkowskiej z nowym OFE w terminie późniejszym niż wymienione jest równoznaczne z tym, że wypłata transferowa dokonywana jest dopiero w następnym ustawowo określonym terminie. Warto też wiedzieć, że datą zawarcia umowy z funduszem jest dzień podpisania wniosku o zmianę OFE przez agenta wybranego podmiotu, a nie data podpisania formularza przez uczestnika czy wysłania go do funduszu.

 

Warunkiem transferu w danej sesji transferowej są:

  • podpisanie umowy z nowym funduszem najpóźniej do 25 dnia miesiąca poprzedzającego transfer,

  • zawiadomienie o zawarciu umowy o członkostwo z innym OFE wysłane listem poleconym najpóźniej w ciągu 14 dni od podpisania umowy z nowym podmiotem,

  • podanie w obu funduszach jednakowych danych.

 

Pisemne oświadczenie klienta jest dla dotychczasowego funduszu podstawą do poinformowania ZUS o chęci zmiany OFE przez ubezpieczonego.

 

Koszty zmiany funduszu

Listy transferowe z danymi osób, które chcą zmienić OFE fundusz wysyłam 12 dnia miesiąca, w którym odbywa się wypłata transferowa. Od dnia 1 kwietnia 2004 roku uczestnik funduszu, który zmienia OFE zobowiązany jest do uregulowania opłaty transferowej na rachunek PTE ze środków własnych. Ale tylko wówczas, gdy od ostatniego dnia miesiąca, w którym uczestnik OFE uzyskał członkostwo w funduszu do dnia dokonania wypłaty transferowej z rachunku członka funduszu do innego funduszu upływa nie więcej niż 12 miesięcy.

 

Wysokość tej opłaty zamyka się w kwocie 160 zł. Jeżeli od ostatniego dnia miesiąca, w którym członek OFE uzyskał członkostwo w funduszu do dnia dokonania wypłaty transferowej z rachunku członka w funduszu do innego funduszu upłynęło więcej niż 12 miesięcy, ale mniej niż 24 miesiące, wówczas wysokość opłaty wynosi 80 zł. Opłata ta nie jest potrącana ze środków zgromadzonych na rachunku, lecz wpłacana na konto PTE z środków własnych osoby decydującej się na zmianę funduszu. Po 2 latach można zmienić PTE bez żadnych dodatkowych opłat.

 

Opłatę uiszcza się w terminie 7 dni na rachunek bankowy wskazany przez dotychczasowy fundusz. Warto poinformować dotychczasowe PTE o numerze swojego rachunku bankowego. W sytuacji, gdy opłata okaże się zbyt wysoka lub w chwili jej zaksięgowania uczestnik jest w funduszu dłużej niż 12 lub 24 miesięcy OFE zwróci nadpłaconą lub całość kwoty.

 

Zmiana funduszu wiąże się z utratą dotychczasowego stażu członkowskiego, od którego na ogół zależy wysokość prowizji pobieranej przez fundusz ze składek. Nowy podmiot traktuje uczestnika tak, jak nowego klienta.

 

Obowiązki dotychczasowego funduszu wobec uczestnika

Po potwierdzeniu przez ZUS zmiany funduszu poprzedni OFE ma obowiązek przesłać dotychczasowemu uczestnikowi następujące informacje:

  • numer rachunku oraz dane uczestnika wybranego funduszu OFE,

  • wartość jednostki rozrachunkowej, liczbę i łączną wartość jednostek rozrachunkowych na rachunku uczestnika OFE w piątym dniu roboczym poprzedzającym dokonanie wypłaty transferowej,

  • daty i kwoty wpłat składek i wypłat transferowych do OFE,

  • kwoty opłat potrącanych ze składek oraz liczbę jednostek rozrachunkowych zaliczonych na rachunek uczestnika w okresie ostatnich 12 miesięcy,

  • pouczenie o trybie postępowania w przypadku uznania przez uczestnika OFE, że otrzymana informacja zawiera błędne dane.

 

W razie nie otrzymania takiej informacji uczestnik ma prawo się jej domagać.

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ofe zapisy fundusz emerytalny otwarty fundusz emerytalny ofe 2 filar zmiana funduszu

Dodaj komentarz

Wyślij