odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > pytania
Ikona użytkownika

Zofia

Prawo do emerytury dla mieszkających w USA

Przepracowałam w Polsce 15 lat mam 63 lata dalej pracowałam w USA czy należy mi się emerytura w Polsce mieszkam w USA obywatelstwo mam polskie i amerykańskie i gdzie szukać dokumentów pracy.

Ikona użytkownika

Karina

Osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki może uzyskać emeryturę lub rentę zarówno z Polski, jak i z USA, o ile spełnia warunki wymagane w tych państwach. W przypadku spełnienia wymaganych warunków w każdym z tych państw, możliwe jest więc pobieranie emerytury lub renty z obydwu państw.

Osoba posiadająca okresy ubezpieczenia przebyte w Polsce i w Stanach Zjednoczonych Ameryki wniosek o emeryturę lub rentę składa w instytucji ubezpieczeniowej jednego z państw-stron umowy. Nie ma więc konieczności składania wniosku odrębnie w każdym państwie.

Osoba zainteresowana, która mieszka w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz posiada okresy ubezpieczenia w Polsce i w USA, wniosek o emeryturę lub rentę może złożyć w amerykańskiej instytucji ubezpieczeniowej (bezpośrednio w Social Security Administration w Baltimore albo za pośrednictwem najbliższej placówki tej instytucji w miejscu swojego zamieszkania). Social Security Administration w Baltimore, niezależnie od rozpatrzenia uprawnień do świadczeń amerykańskich, przekaże wniosek o polską emeryturę lub rentę do polskiej instytucji (odpowiednio do ZUS lub KRUS).

W przypadkach, w których wniosek o emeryturę lub rentę składany jest w amerykańskiej instytucji, instytucja ta obowiązana jest m.in. do skompletowania wniosku o emeryturę lub rentę przysługującą na podstawie polskich przepisów i przekazania go do właściwej instytucji w Polsce.

Wniosek o emeryturę lub rentę rozpatrywany jest przez ZUS, jeżeli osoba zainteresowana była w Polsce pracownikiem lub prowadziła pozarolniczą działalność na własny rachunek.

Więcej na stronie ZUS>> oraz w ulotce>>

A także:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Warszawie Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa
tel.: +48 (22) 569-36-74, + 48 (22) 569-36-04

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Departament Rent Zagranicznych
ul. Senatorska 10
00-082 Warszawa
tel.: + 48(22) 826-05-53
e-mail: drz@zus.pl

Federal Benefits Unit
Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki
ul. Piękna 12
00-539 Warszawa
tel.: + 48 (22) 504-2159, +48 (22) 504-2112, fax.: +48 (22) 504 2122
email: fbuwarsaw@state.gov

Dział Świadczeń Federalnych
Konsulat Generalny USA
ul. Stolarska 9
31-043 Kraków, Polska
tel.: +48 (12) 424 5182
fax.: +48 (12) 424 5120
email: krakowfbu@state.gov


1

Ikona użytkownika

Uprzejmie prosze o ihformacje. Mieszkam w USA na stale posiadam paszport amerykanski i polski , nabylam prawa emerytalne w 2011r . w Polsce, natomiast w USA jeszcze pracuje . Czy moge otrzymywac emeryture z polski nie rozwiazujac umowy o prace w USA ? Gzie mozna znalesc przepis dotyczacy mojego przypadku . Dziekuje serdecznie za informacje w mojej sprawie.

0

Ikona użytkownika

Karina

Informacje zawarte są TU>> "Emeryci pracujący za grancą też muszą się zwolnić"

 

treść listu od ZUS:

Realizując obowiązek wynikający z art. 27 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie informuje, że począwszy od 1 października 2011 r. prawo do emerytury przyznanej przed dniem 1 stycznia 2011 r. ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

0

Aby odpowiadać na pytania musisz być specjalistą.