odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > pytania
Ikona użytkownika

ewa

Wplacac nie wplacac?

Wplacam na lll filar od 8 lat po 120 zl. Mam 36 lat. Ale mieszkam we Wloszech, nie pracuje, wychowuje còrke. A wiec emerytura tylko z lll filaru. Ma to sens, czy lepiej wybrac forme oszczedzania tutaj?

Ikona użytkownika

Karina

Obecny system emerytalny we Włoszech składa się z 3 filarów, pierwszy jest obowiązkowy, dwa kolejne dodatkowe z dobrowolnym uczestnictwem.

Prawo do emerytury nabywa osoba, która skończyła 60 lat (kobieta) i 65 (mężczyzna) oraz opłacała składki w wymaganym okresie (minimum 5 lat, maksimum 40 lat).

Indywidualne plany emerytalne występują, przede wszystkim, w postaci ubezpieczeń na życie. Osoby, które są zainteresowane tą formą oszczędzania mogą wykupić polisę ubezpieczeniową, wzbogacić ją w kolejne opcje (np. ubezpieczenie zdrowotne dla rodziny) i ponadto odkładać pieniądze na starość.

Wpłacone środki mogą być inwestowane w sposób zgodny z dyspozycją posiadacza planu. Indywidualne plany emerytalne w postaci ubezpieczeń na życie, są oferowane przez towarzystwa ubezpieczeń na życie, nadzorowane przez ISVAP (Instituto per la Vigilanza sulle Assieurazioni Private e di Interesse Collettivo).

Z 3 filaru w Polsce można zrezygnować, należy pamiętać, że przy wypłacie środków przed przejściem na emeryturę, uzbierana kwota zostanie potrącona o 19 procentowy podatek od zysków kapitałowych. Zwrot oraz wypłata mogą dotyczyć wyłącznie całości środków zgromadzonych na IKE.

Można przenieść środki z jednego IKE na drugie, pod warunkiem, że wcześniej otworzymy takie nowe konto. Wypłata transferowa musi zawierać wyłącznie całość środków IKE i powinna być zrealizowana w ciągu 14 dni do dnia jej złożenia. Od Pani zależy czy przenieść środki do funduszu, gdzie będą one lepiej zarządzane czy to w Polsce czy we Włoszech.

1

Aby odpowiadać na pytania musisz być specjalistą.