odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura Pierwszy Filar ZUS > system emerytalny w Polsce

Tag: system emerytalny w Polsce

Kampania informacyjna o zmianach w systemie emerytalnym

12/04/2012 r.

Rząd chce przekonać społeczeństwo do reformy systemu emerytalnego, dlatego w ciągu 2 tygodni będzie prowadził ogólnopolską kampanię na ten temat.

Więcej

Reforma emerytalna w drodze

18/03/2012 r.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że nie ulegnie naciskom ze strony społeczeństwa bądź koalicji i nie zmieni swojego stanowiska wobec reformy systemu emerytalnego. Projekt reformy emerytalnej już gotowy Podniesienie wieku przechodzenia w stan spoczynku zawodowego i zlikwidowanie jego granicy między kobietami a mężczyznami stało się już wyrocznią w ustach premiera. Oświadczył on także,…

Więcej

Spór ws. reformy systemu emerytalnego

20/02/2012 r.

PSL ma własny pomysł na przekształcenie systemu emerytalnego, uporczywie przystając przy tym, by matkom przysługiwała niższa granica wieku emerytalnego.  Im więcej dzieci, tym emerytalny wiek ma być niższy, na co z kolei nie chce przystać premier. Ludowcy proponują, by kobiety mogły przechodzić na emeryturę o trzy lata wcześniej po urodzeniu każdego dziecka, ale łącznie mogłoby…

Więcej

Jedna czwarta Polaków nie oszczędza na emeryturę!

19/01/2012 r.

Według międzynarodowego raportu grupy finansowej AXA niespełna jednak czwarta pracujących Polaków oszczędza na emeryturę, czyli najgorzej w Europie. Starzenie się społeczeństwa oraz niski przyrost naturalny w całej Europie zmuszają rządzących do zmian w systemach emerytalnych. Jest to konieczne, ponieważ wiele z nich, w tym Polska wydają na świadczenia emerytalne nawet 11% swojego…

Więcej

Zapowiedź reformy KRUS w expose premiera

22/11/2011 r.

W swoim expose premier zawarł wiele reform strukturalnych, przed którymi stoją Polacy. Najważniejsze z nich to m.in. wydłużenie wieku emerytalnego czy reforma KRUS. Kluczowym punktem przemówienia premiera było podwyższenie i zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Wydłużanie wieku przejścia na emeryturę miało by wzrastać o 3 miesiące na rok. Dla rolników…

Więcej

Księża włączeni do powszechnego systemu emerytalnego

21/11/2011 r.

Rząd przygotowuje ustawę, która ma włączyć księży do powszechnego systemu emerytalnego. Projekt ustawy dotyczący emerytur księży zostanie przygotowany przez szefa nowego Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji Michał Boni. Według niego zmiana konkordatu nie będzie konieczna, ponieważ nie reguluje on ubezpieczeń i finansów Kościoła. Zmiany dotyczące emerytur dotyczą coraz szerszego…

Więcej

Najgorsze systemy emerytalne na świecie

17/11/2011 r.

Najgorsze systemy emerytalne na świecie mają m.in. Grecja, Indie, Chiny oraz Tajlandia. W porównaniu do nich w Polsce nie jest jeszcze tak źle, jednak konieczne jest wprowadzenie reform usprawniających system podobnie jak w Niemczech czy Austrii. Według badania Allianz Global Investors Sustainability Index polegającego na ocenie wydajności systemów emerytalnych w 44 krajach na świecie, pogrążona…

Więcej

Ujednolicony i podniesiony wiek emerytalny w całej Unii…

02/11/2011 r.

W ciągu najbliższych tygodni mają zostać przedstawione propozycje naprawy systemów emerytalnych w całej Unii Europejskiej. Każdy spośród 27 krajów Unii Europejskiej ma swój system emerytalny, dlatego jedna z rekomendacji propozycji zmian systemów emerytalnych UE ma objąć podwyższenie i zbliżenie wieku emerytalnego w krajach UE. Zmiany w systemie emerytalnym w Europie Proponowane zmiany…

Więcej

System emerytalny po 1999 roku - 3 filary

27/07/2011 r.

System repartycyjny obowiązujący w Polsce przed reformą w 1999 roku stanowił pewnego rodzaju umowę pokoleniową, na podstawie której aktualne emerytury były wypłacane z składek wpłacanych przez aktywnych zawodowo. Takie rozwiązanie zaczęło sprawiać coraz większe trudności, które było wynikiem niekorzystnej tendencji demograficznej, w której społeczeństwo się starzeje. Zaczęło…

Więcej

UE - reforma emerytalna w Polsce jest priorytetem

24/06/2011 r.

Komisja Europejska przyjęła plan redukcji deficytu sektora finansów publicznych w Polsce poniżej 3 % w 2012 roku. Niezbędne jest jednak przeprowadzenie reformy systemu emerytalnego. Unia Europejska zgodziła się na plan redukcji deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3% na 2012 rok. Według ministra finansów Jacka Rostowskiego polski deficyt powinien wynieść 2,9 % PKB, natomiast…

Więcej

Polski system emerytalny jest zbyt skomplikowany

22/06/2011 r.

Obecnie nikt nie gwarantuje, że emerytura w Polsce będzie wysoka. Świadczenia wypłacane z ZUS i OFE mogą zapewnić jedynie 30 % ostatnich zarobków. Jeśli społeczeństwo nie zdecyduje się na dodatkowe regularne oszczędzanie nie może liczyć na emeryturę przynajmniej w połowie równej ostatnim zarobkom. Polacy jednak nie mają w nawyku i nie korzystają w większości z możliwości jakie…

Więcej

Powszechne minimalne emerytury w Polsce?

13/06/2011 r.

Powszechna emerytura minimalna może być jedynym wyjściem przed zagrożeniem ubóstwem emerytów. Systematyczne zmniejszanie się wysokości emerytur do relacji wynagrodzeń spowoduje zanikanie idei obecnego systemu emerytalnego może doprowadzić do ubożenia emerytów. Problemy mogą mieć zwłaszcza kobiety, które mają zbyt niskie wynagrodzenia lub nie ze swojej winy nie będą miały wymaganych…

Więcej

Pracodawcy przeciwko zmianom w systemie emerytalnym

24/03/2011 r.

Na spotkaniu pracodawców zorganizowanym w Warszawie przez SLD krytykowano propozycje rządu w sprawie emerytur, według nich zmiany będą niekorzystne dla emerytów. Według eksperta PKPP Lewiatan, Jeremiego Mordasiewicza, oszczędzanie opłaca się tylko w funduszach emerytalnych a nie w ZUS. Oszczędzanie w ZUS jest nieefektywne Obecnie na jednego emeryta pracują trzy osoby. By nie dopuścić…

Więcej

Debata na temat zmian w systemie emerytalnym - komentarz…

22/03/2011 r.

Debata na temat zmian w systemie emerytalnym ministra Jacka Rostowskiego z profesorem Leszkiem Balcerowiczem - komentarz Krzysztofa Nowaka, eksperta ds. systemów emerytalnych i członka zarządu Mercer Polska. Debata ministra Rostowskiego oraz profesora Balcerowicza po raz kolejny udowodniła, że problem, który rząd rozwiązał obniżając składkę do OFE, nie jest wyłącznie problemem OFE.…

Więcej

Zmiany w polskim systemie emerytalnym - propozycje zmian…

14/03/2011 r.

Propozycja wprowadzenia IKZE Obok dobrowolnych IKE i PPE wraz ze zmianami na rynku pojawią się Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), których posiadacze  korzystać będą ze specjalnej ulgi podatkowej: Składki na IKZE będzie można odliczyć od przychodu Wysokość ulgi (składki) będzie limitowana: 2% (2012 – 2014), 3% (2015 – 2016) oraz 4% wynagrodzenia (do 30-krotności…

Więcej

Emerytury będą tylko niższe?

18/01/2011 r.

Reform emerytalnych ciąg dalszy, system emerytalny w Polsce nie był stabilny, a zmiany rządu nie wpłyną raczej nie przyczynią się do zwiększenia kwot naszych emerytur, a tym bardziej przyszłych pokoleń. Po proponowanych zmianach w systemie emerytalnym szacunkowa emerytura z I i II filaru może być niższa nawet o 10 %. Do największych problemów należy zbyt duża ilość emerytów, która…

Więcej

Trzeba reformować system emerytalny służb mundurowych

12/12/2010 r.

Zdaniem ekspertów służbom mundurowym trzeba stopniowo, ale zdecydowanie odbierać przywileje emerytalne. Reforma emerytalna mundurowych powinna, w opinii specjalistów, rozpocząć się możliwie jak najprędzej. Wdrożenie tego rodzaju rozwiązań dopiero wówczas, gdy zdecydowanie pogorszy się sytuacja gospodarcza państwa, nie da oczekiwanych rezultatów. Obecnie rząd wciąż jeszcze ma możliwość…

Więcej

System emerytalny będzie bezpieczny

03/12/2010 r.

Premier Donald Tusk, podczas konferencji prasowej zorganizowanej 1 grudnia zapewniał, że jego rządu zbuduje bezpieczny system emerytalny. Podkreślił też konieczność przeforsowania w UE całkowitego odliczania od długu publicznego kosztów reformy emerytalnej i przekazywania składek do OFE. Zapewnił, że jeśli Komisja Europejska nie uzna racji Polski, wówczas rząd wprowadzi większą…

Więcej

Zmiany w systemie emerytalnym są konieczne

26/10/2010 r.

Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że polski system emerytalny jest niewydolny i niesprawny. Powinien utrzymywać się wyłącznie ze składek, tymczasem rocznie budżet państwa kosztuje ponad 60 mld zł. W tym roku padnie niechlubny rekord – podatnicy dołożą aż 64,7 mld zł. W opinii szefowej resortu pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak radykalne zmiany w systemie emerytalnym w najbliższym…

Więcej

Będą zmiany w systemie emerytalnym?

28/06/2010 r.

Kierowany przez Jolantę Fedak resort pracy pracuje nad nowym systemem emerytalnym. Pomysły ministerstwa przewidują między innymi możliwość wybrania oszczędności z OFE wraz z przejściem na emeryturę z przeznaczeniem ich na dowolny cel. Zmiany dotyczą także podziału składki między ZUS a funduszem. Obecnie do zakładu ubezpieczeń trafia 12,2% naszych pensji, a do OFE – 7,3%. Po nowelizacji…

Więcej

Trójfilarowy system emerytalny

26/11/2009 r.

Nowy system emerytalny obowiązuje w Polsce od 1999 r. Warto pokusić się o krótkie podsumowanie po 10 latach istnienia trzy filarowego systemu emerytalnego. Najważniejsze zagadnienie dotyczy tego jakie będzie nasze przyszłe świadczenie emerytalne. Wiemy, że znaczną część naszej emerytury może pochodzić z dodatkowych form oszczędzania, czyli tzw. III filaru, jemu więc poświęcimy najwięcej…

Więcej