odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > pytania
Ikona użytkownika

Marcin Górecki

Które OFE jest najlepsze ?

Stoje przed trudnym wyborem otwartego funduszu emerytalnego. Gdzie i jak sprawdzić które ofe jest w stanie zagwarantować najlepsze dla mnie warunki ?

Ikona użytkownika

Ala

Wymaga to od Pana poświęcenia czasu na analizę wyników inwestycyjnych poszczególnych otwartych funduszy emerytalnych. Należy brać jak najdłuższy horyzont czasowy, i pamiętać, że historyczne wyniki nie gwarantują nic na przyszłość. Rynek finansowy jest zawsze obarczony ryzykiem.

Warto również sprawdzić strategię inwestycyjną danego OFE, gdyż od wielkości zaangażowania w ryzykowne instrumenty zależy ryzyko inwestycyjne powierzonych do OFE środków.

W zakładce "emerytura II filar OFE" znajdzie Pan wiele przydatnych artykułów na temat drugiego filaru.
Zachęcamy do lektury!

1

Ikona użytkownika

multiofe.pl

Odpowiedzi są tak różne, jak polityka funduszy- więcej niż samych funduszy. Najrozsądniejszym wydaje się, oprócz spojrzenia na ostatni ranking KNF, porównanie wyników OFE z kilku poprzednich zestawień (historia inwestycyjna). Częsta taktyka "wybrać ten ostatnio najlepszy mimo jego nienajciekawszych wyników poprzednio" nie jest zbyt dobra. Pojedyncze dobre okresy inwestycyjne zdarzają się prawie każdemu funduszowi, a chodzi o to, żeby wysokie zyski nie były "ewenementem". Doświadczenie pokazuje, że wybór jednego z pięciu wiodących w poprzedzających 4-5 rankingach fuduszy jest decyzją nie niosącą dużego ryzyka błędu w ocenie i prognozowaniu.

0

Aby odpowiadać na pytania musisz być specjalistą.