odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > pytania
Ikona użytkownika

Jak dodatkowo zaoszczędzić na emeryturę?

Witam, zastanawiam się czy IKE jest najlepszą formą oszczędzania, jak inaczej mogę zaoszczędzić na przyszłą emeryturę? Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?

Ikona użytkownika

Ala

Indywidualne Konta Emerytalne są jedną z form oszczędności na przyszłą emeryturę. Zaletą IKE jest zwolnienie oszczędności emerytalnych z 19% podatku od zysków kapitałowych. Jest to jednak dość sztywna forma: istnieją roczne limity wpłat, w 2010 r. jest to prawie 10.000 zł, a zwolnienie z podatku dotyczy tylko sytuacji, gdy wypłacamy środki w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Bardziej elastycznymi formami są np. lokaty i rachunki oszczędnościowe. Obarczone są mniejszym ryzykiem, ale mają też ograniczone możliwości zysku.

Osoby dysponujące większym kapitałem często inwestują też w bardziej dochodowe formy inwestowania np. zakup nieruchomości.

W rzeczywistości III filar to każdy sposób gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę. Od naszych możliwości i preferencji do ponoszenia ryzyka zależy forma gromadzenia środków na emeryturę.

Ważna jest cierpliwość, cierpliwość i wybór odpowiedniej formy oszczędzania. Wśród możliwości są:

  • IKE
  • PPE
  • lokaty
  • fundusze inwestycyjne, itp.

0

Ikona użytkownika

Joanna Troszkiewicz

WWW

Jeżeli dysponujemy dłuższym czasem na inwestowanie, możemy angażować mniejsze kwoty. Jednak w krótszych okresach rentowność inwestycji może być niewielka. Każdy przypadek warto przeanalizować z dobrym doradcą klienta. Można także wypróbować systemy biznesowe, generujące stałe przychody bez dźwigni inwestycyjnej . Joanna Troszkiewicz,tel. 501287706

0

Aby odpowiadać na pytania musisz być specjalistą.