odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > pytania
Ikona użytkownika

Mańkowska

Emerytura a praca w Niemczech

Jestem kobietą, jestem na emeryturze bo ukończyłam 60 lat, mam 827zł.emerytury, chcę jechać do Niemiec do pracy jako opiekunka, będę zatrudniona w firmie polskiej na umowę o dzieło, będę zarabiać 3800 netto miesięcznie, będę pracowała w systemie 2-miesięcznym, czyli 2 miesiące pracy - 2 miesiące w domu, czyli wychodzi pół roku pracy w ciągu roku, czy muszę coś zgłaszać do ZUS? czy zostanie mi coś zabrane z emerytury?

Ikona użytkownika

Karina

Bez limitu mogą sobie dorobić osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny i nie utracą tych emerytur.:

* kobiety - 60 lat,

* mężczyźni - 65 lat

0

Ikona użytkownika

Czy tak samo jest w przypadku emerytury pomostowej?

0

Ikona użytkownika

jestem emerytowaną nauczycielką, stosunkowo młodą, bo mam 54lata. Od 2008 pobieram ok 1500zł emerytury. Prawie 3lata mieszkam w Niemczech,uczyłam sie i uczę niemieckiego z myslą o pracy na cały etat. Obawiam się,że ZUS zabierze mi moją emeryturę w całości.Jakie są progi zarobkowania emeryta? pozdrawiam!!!

0

Ikona użytkownika

Karina

Jeśli osoba przebywająca na emeryturze pomostowej będzie pracowała i osiągała z tej pracy dochód, to w zależności od wysokości zarobków wypłata emerytury będzie zawieszona lub odpowiednio zmniejszona (art. 18 u.e.p.).

Dodatkowe dochody nie przekraczające 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie za kwartał kalendarzowy nie mają wpływ na wysokość pobieranej emerytury. Jeśli jego dodatkowe zarobki przekroczą tę kwotę, jego emerytura będzie zmniejszona, nie więcej jednak niż o kwoty maksymalnych dopuszczalnych zmniejszeń. Jeśli dodatkowy zarobek emeryta przekroczy limit wynoszący 130% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, wówczas ZUS wstrzyma wypłatę emerytury pomostowej.

0

Ikona użytkownika

Karina

Kwoty przychodu wpływające na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń i zasiłków przedemerytalnych w okresie rozliczeniowym od 1 marca 2011 r.:

• dopuszczalna miesięczna kwota przychodu równa 25% przeciętnego wynagrodzenia z 2010 r 806,30 zł

• graniczna miesięczna kwota przychodu równa 70% przeciętnego wynagrodzenia z 2010 r 2 257,50 zł • dopuszczalna roczna kwota przychodu 9 675,60 zł

• graniczna roczna kwota przychodu 27 090 zł

Więcej na stronie ZUS>>

0

Aby odpowiadać na pytania musisz być specjalistą.