odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > pytania
Ikona użytkownika

Ala

Czy wiek emerytalny będzie wydłużony?

Coraz częściej pojawiają się informacje, że wiek emerytalny będzie wydłużony. Z czego wynikają te zmiany i czy faktycznie mogą być wprowadzone?

Ikona użytkownika

Ala

W rządowym raporcie Polska 2030 opublikowanym w 2009 r. wskazuje się na możliwość wydłużenia wieku emerytalnego do 65-67 roku życia. Nowe zasady mają poprawić m.in. sytuację kobiet, które według obecnych kryteriów otrzymują stosunkowo niskie świadczenia emerytalne, gdyż krócej pracują i dłużej żyją. Rządowy plan przewiduje również dodatkowy urlop w trakcie aktywności zawodowej, np. roczny urlop po 40 roku życia. Wydłużenie okresu aktywności zawodowej o 5 lat, a tym samym przesunięcie okresu przejścia na emeryturę o ten okres może spowodować zwiększenie emerytury o 60% - według opinii specjalistów opracowujących rządowy raport ogłoszony w 2009 r.

3

Ikona użytkownika

Ala

Obecnie Resort Pracy odrzuca możliwość wydłużenia wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednocześnie zwraca uwagę na możliwość pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego co korzystnie wpłynie na wysokość przyszłej emerytury.

1

Aby odpowiadać na pytania musisz być specjalistą.