odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Zmiana OFE > Wniosek o zmianę funduszu

Wniosek o zmianę funduszu

dodano 11 Marca 2010


Informacja o zmianie funduszu musi koniecznie mieć formę pisemną. Wzór wniosku otrzymać można u agenta, przedstawiciela PTE lub też pobrać ze strony internetowej wybranego OFE.

Bardzo ważne, by poinformować o transferze do innego podmiotu właśnie na tym druku, ponieważ jest on określony przez Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2004 roku w sprawie trybu i terminu powiadamiania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez Otwarty Fundusz Emerytalny o zawarciu umowy z członkiem oraz dokonywania wypłaty transferowej. Pisma w tej sprawie przedłożone w innej formie niż ustawowo określony formularz nie są respektowane.

W jaki sposób wypełnić formularz o zmianie funduszu?

Dane osobowe wpisane na zawiadomieniu o zmianie OFE muszą być identyczne z podanymi w dotychczasowych funduszach. Jeżeli w międzyczasie jakieś dotyczące uczestnika funduszu informacje się zmieniły należy je najpierw uaktualnić w dotychczasowym PTE i dopiero po tym fakcie wysłać zawiadomienie o zmianie funduszu.

We wniosku znajduje się pole zatytułowane: "nazwa otwartego funduszu emerytalnego, do którego kierowane jest zawiadomienie", w które wpisać trzeba nazwę dotychczasowego OFE. Jeśli nazwa uległa zmianie w formularzu wpisuje się aktualną nazwę.

W pole opisane: „numer rachunku” wpisuje się numer obowiązujący w rozliczeniach z dotychczasowym funduszem. Znajduje się on na umowie przystąpienia do OFE lub w korespondencji z PTE.

Pole zatytułowane: "numer rachunku pieniężnego albo adres" wypełnia się tylko wtedy, gdy w związku ze zmianą funduszu konieczne jest wniesienie opłaty transferowej, zależnej od stażu w dotychczasowym PTE.

Zawiadomienie trzeba wypełnić czytelnie, drukowanymi literami, najlepiej niebieskim długopisem.

Pozostałe formalności związane ze zmianą funduszu

Wypełniony formularz można wysłać listem poleconym bądź dostarczyć osobiście do dotychczasowego PTE najpóźniej do 10-tego dnia miesiąca, w którym przewidziany jest transfer (więcej w artykule „Zmiana funduszu emerytalnego” w naszym serwisie).

Zmiana funduszu emerytalnego związana jest z uzyskaniem następujących dokumentów, potwierdzających ten fakt:

  • umowa członkowska z nowym OFE (oryginał pozostaje w PTE, kopia trafia do uczestnika i do ZUS),

  • zawiadomienie dotychczasowego OFE o rezygnacji z członkostwa (oryginał otrzymuje poprzedni OFE, kopia trafia do uczestnika i do ZUS).

Raz jeszcze podkreślamy konieczność zawarcia we wniosku dokładnie tych samych danych osobowych, które posiada obecny fundusz OFE. Przypominamy, że jeśli uległy one zmianie trzeba poinformować o tym przedstawiciela lub agenta. W przeciwnym razie fundusz, który będzie dokładał wszelkich starań, by zatrzymać uczestnika, będzie miał pretekst do potraktowania złożonego wniosku o zmianę OFE odmownie z uwagi na uzasadnione (inne dane!) wątpliwości dotyczące prawdziwości nowej umowy.

Umowę z nowym funduszem podpisuje się do 25-tego dnia stycznia, kwietnia, lipca lub października. Poprzedni fundusz, po wyjaśnieniu wszelkich powstałych wątpliwości (takich, jak chociażby fakt, czy podpis pod umową rzeczywiście złożony jest przez osobę uprawnioną) wpisuje uczestnika na listę transferową, a następnie przesyła dane do ZUS. Zmiany i wypłaty transferowe dokonywane są co kwartał w ostatni roboczy dzień lutego, maja, sierpnia i listopada.

Jeżeli dotychczasowy fundusz opóźnia lub utrudnia transfer należy natychmiast złożyć skargę do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Transfer uczestników i środków

Po dokonaniu wypłaty transferowej składki uczestnika wypływać będą do nowego funduszu emerytalnego. Na wszelki wypadek warto sprawdzić, czy ZUS przesłał składkę odpowiedniemu OFE. Zdarzają się błędy systemu informatycznego. Im szybciej błąd zostanie skorygowany, tym prędzej pieniądze uczestnika będą pracować na przyszłą emeryturę zamiast niepotrzebnie i nieefektywnie przemieszczać się między kontami trzech instytucji.

Po upływie kolejnych dwóch lat ponownie warto sprawdzić dochodowość wybranego funduszu i ewentualnie podjąć decyzję o pozostaniu w dotychczasowym PTE bądź jego zmianie.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

zmiana funduszu wniosek o zmianę ofe ofe fundusze emerytalne zmiana ofe

Komentarze:

  • 01/07/2011 przez gosc (emi)

    proszę o druk zmiany ofe

Dodaj komentarz

Wyślij