odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Zasady funkcjonowania OFE > OFE: kłopot z dziedziczeniem środków

OFE: kłopot z dziedziczeniem środków

Po reformie dziedziczone z konta OFE środki trafią na subkonto w ZUS. fot.: sxc.hu
dodano 10 Lutego 2011


Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że od 1999 roku uposażonym wypłacono po zmarłych krewnych, będących klientami OFE aż 850 mln zł. Wraz ze zmianami w systemie emerytalnym dziedziczone środki nie trafią do kieszeni spadkobiercy, ale zostaną zaksięgowanie na jego subkoncie w ZUS.

 

Osoby znajdujące się poza systemem, którym przysługiwać będą środki z OFE dziedziczone po zmarłym, mogą liczyć na to, że ZUS utworzy im takie subkonto. Zapis zmieniający dotychczasowy sposób dziedziczenia kapitału zgromadzonego w funduszu emerytalnym budzi – w propozycji nowych uregulowań systemu emerytalnego – najwięcej kontrowersji.

 

Dotąd można było zarówno przesunąć dziedziczone środki na własne konto w OFE, jak i zadecydować o ich wypłacie w gotówce. Do tej pory aż 270 mln zł zostało przeksięgowane na konta emerytalne spadkobierców. Co więcej, połowę oszczędności po zmarłym kliencie OFE dziedziczyć może rodzina.

 

Zdaniem przedstawicieli towarzystw emerytalnych, wielu spadkobierców czy członków rodzin nie zgłasza do OFE śmierci bliskich, nie korzystając tym samym z możliwości dziedziczenia zgromadzonego kapitału. Tymczasem od 1999 zmarło 120 tys. klientów OFE, a oszczędności w funduszach emerytalnych gromadzi 15 mln Polaków. Tylko w 2010 roku wypłacono ponad 220 mln zł w ramach dziedziczenia, co jest kwotą o połowę większą niż w roku 2009. W gotówce aż 150 mln zł trafiło do spadkobierców.

 

Co roku kwota ta będzie coraz wyższa, ponieważ klienci OFE się starzeją, a wraz z upływem czasu rośnie kapitał, którym zarządzają towarzystwa emerytalne. Rodzina otrzymuje więc po zmarłym uczestniku OFE od kilkudziesięciu złotych wzwyż. To więcej niż wynoszący obecnie 4 tys. zł zasiłek pogrzebowy z ZUS.

 

Kwoty te powinny również przemówić do wyobraźni tych, którzy są przekonani, że emerytura z systemu państwowego może pozwolić seniorowi na godne życie. Tylko kwoty wypłacane w ramach dziedziczenia środków świadczą o tym, że gromadzony kapitał nie tylko jest księgowany na koncie, ale również pracuje, pomnażając zasobność portfela przyszłego emeryta.

 

Co więcej zasada dziedziczenia i możliwość wypłaty odziedziczonych środków w gotówce to dowód na to, że pieniądze te rzeczywiście należą do oszczędzającego. Zachwianie tego mechanizmu, w ocenie „Rzeczpospolitej” oznacza, że jedynym przyczynkiem do wprowadzenia zmian w OFE był problem państwa z długiem publicznym i deficytem budżetowym. Subkonto w ZUS nie spełni odpowiedniej roli.

 

Eksperci są zdania, że jeśli swobodne dysponowanie odziedziczonymi środkami, pochodzącymi z konta w funduszu emerytalnym nie będzie możliwe, propozycja rządu zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Rząd na razie nie zmienił zdania w tej sprawie. GUS zwrócił uwagę, że wypłatę w gotówce z nowego konta Komisja Europejska potraktować może jak powiększenie długu publicznego, ponieważ jest to przekazanie osobie prywatnej pieniędzy z systemu publicznego.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ofe

Komentarze:

  • 16/11/2013 przez gosc (uJLxNsQidG)

    Lil man, sorry man, this hot black girl i dont know anymore pics of her . hueofplly somebody else has found more of her and can submit her other pics here to My Black Gfs site

  • 20/11/2013 przez gosc (er1gf0wGhhO)

    I know this may not have meant to be a politically cgrhaed post but I actually think that the economic / fiscal / and healthcare related issues of the Republican party are important to me - more important than the social issues. And I clearly emphasize, to me. I believe it's the government's responsibility to - at a minimum - try to run a solid foundation for the country to stand on. But it's an opinion, right? What I think is important versus another? Which is why voting is so important. http://ijyqeybl.com [url=http://rglygcmfpo.com]rglygcmfpo[/url] [link=http://sfnftk.com]sfnftk[/link]

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej