odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Zasady funkcjonowania OFE > Losowanie OFE

Losowanie OFE

Losowanie OFE dla niezdecydowanych fot.: flickr.com
dodano 25 Lutego 2012


Bardzo ważne jest to, aby dokonać takiego wyboru świadomie. Co nam w tym pomoże? Przede wszystkim rankingi Otwartych Funduszy Emerytalnych. Komisja Nadzoru Finansowego publikuje comiesięczne rankingi, ponadto publikuje zestawienia kwartalne, czy też roczne. Aby wybrać jak najlepszą opcję należy przeanalizować stopy zwrotu, jednostki rozrachunkowe, można także sugerować się liczbą członków. Będąc na bieżąco jesteśmy w stanie dokonać wyboru, który w przyszłości będzie dla nas najkorzystniejszy.

 

Co się dzieje w momencie gdy nie wypełnimy nałożonego na nas obowiązku?

 

Nie spotkają nas za to żadne kary. Pod koniec stycznia oraz pod koniec lipca ZUS drogą losowania przyporządkuje nas do OFE. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. W owym losowaniu udziału nie biorą te fundusze emerytalne, których aktywa netto przekraczają 10 % aktywów całego rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych.

 

Nie można ustalić żadnej tendencji jeżeli chodzi o liczbę osób biorących udział w losowaniu. Rekordem był bezapelacyjnie rok 2011 kiedy to aż 211 782 osoby przyporządkowano do OFE w drodze losowania. Liczby te zmieniają się jak w kalejdoskopie. Niecały miesiąc temu aż 177 097 osób przyporządkowano automatycznie, dwa lata temu liczba ta wynosiła niecałe 75 tysięcy.

 

Jak wyglądają przyporządkowania?

 

W styczniu przyporządkowano po średnio 44 tysiące polaków do 4 funduszy emerytalnych. Były to: Allianz Polska OFE, AXA OFE, Generali OFE oraz PKO BP Bankowy OFE. W ubiegłym roku, 29 lipca, kiedy to liczba osób była mniejsza o prawie 70 tysięcy, przyporządkowano je do 7 otwartych funduszy emerytalnych. Oprócz wymienionych przeze mnie powyżej, były to także AEGON OFE, Nordea OFE, oraz OFE Pocztylion. Jak widać losowanie nie obejmuje przodowników takich jak ING, AXA, czy OFE Polsat.

 

źródło: www.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ranking ofe losowanie ofe

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej