odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Zasady funkcjonowania OFE > Bezpieczeństwo zarządzania środkami przez fundusze emerytalne

Bezpieczeństwo zarządzania środkami przez fundusze emerytalne

dodano 7 Kwietnia 2010


Środki gromadzone w otwartych funduszach emerytalnych są inwestowane przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne. To one są odpowiedzialne za inwestowanie powierzonych pieniędzy. PTE funkcjonują w formie spółek akcyjnych. Nadzorowane są przez KNF (Komisja Nadzoru Finansów).

bezpieczeństwo środków

Środki gromadzone na emeryturę są zabezpieczone przepisami prawnymi. Według ustawy OFE mają obowiązek osiągnięcia minimalnej stopy zwrotu z inwestycji. Jest ona mierzona jako stosunek zysku do wielkości zaangażowanego kapitału.

W przypadku gdy stopa zwrotu OFE jest niższa od minimalnej wówczas powstały niedobór musi być uzupełniony z następujących źródeł:

  1. rachunku rezerwowego OFE lub
  2. środków własnych PTE lub
  3. Funduszu Gwarancyjnego lub
  4. środków Skarbu Państwa

Otwarty fundusz emerytalny nie może zbankrutować, może tylko zostać przejęty lub wykupiony przez inne PTE. Środki członków zgromadzone na rachunkach są wówczas przesyłane na rachunki w nowym OFE i zarządzane zgodnie z jego strategią inwestycyjną.

Bezpieczeństwo pieniędzy alokowanych w jednostkach funduszy ubezpieczeniowych jest zwiększone ze względu na restrykcje dotyczące możliwości inwestycyjnych, wynikające z ustawy. Dotyczą one głównie limitów procentowych odnośnie poszczególnych instrumentów rynku finansowego, w które może inwestować OFE.

Przykładowo w akcje dopuszczone do obrotu publicznego, ale nie notowane na GPW fundusz emerytalny może zainwestować maksymalnie 10% środków, a w akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie do 40%. Jednak jest również dodatkowy warunek, że wartość papierów notowanych na GPW nie może przekroczyć wartości 7,5% aktywów danego funduszu.

W ostatnich latach wprowadzono dodatkowe limity dla osób, którym pozostało do emerytury ostatnie kilka lat. Wówczas należy przejść na bezpieczne instrumenty, gdyż wysokość okresowej emerytury kapitałowej jest liczona w dniu przejścia na emeryturę. Zgromadzone jednostki funduszy kapitałowych są przeliczane po aktualnej cenie, i uwzględniając dalsze średnie trwanie życia dla osób w danym wieku wyliczana jest wysokość renty kapitałowej.

Inwestowanie w ostatnich latach całego kapitału w sposób bardziej ryzykowny mogłoby doprowadzić, że w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego wartość np. akcji byłaby stosunkowo niska, a mimo to na podstawie aktualnego kursu byłby przeliczony kapitał emerytalny, co mogło by znacznie zmniejszyć wysokość dożywotniej emerytury z II filaru.

Wszystkie powyższe obostrzenia mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa środków, które odkładamy na emeryturę w drugim filarze.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ii filar emerytalny 2 filar ii filar drugi filar ofe knf ofe

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej