odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Wysokosc emerytury > Zabraknie pieniędzy na wypłatę emerytur

Zabraknie pieniędzy na wypłatę emerytur

Brakuje pienięzy na wypłatę emerytur! fot.: flickr.com
dodano 27 Października 2011


Już teraz ZUS-owi brakuje pieniędzy na wypłatę świadczeń emerytalnych, przewiduje się, że w latach 2013 – 2017 może zabraknąć nawet 239 mld zł na emerytury. Aby nie generować jeszcze większych długów konieczne są natychmiastowe reformy.

Mimo niedawnej reformy emerytalnej dotyczącej przekazywania składki emerytalnej do OFE na rzecz ZUS niezbędne jest podjęcie radykalny kroków, by usprawnić system emerytalny w Polsce.

Czytaj więcej o zmianach wysokości składek emerytalnych >>

Już teraz brakuje pieniędzy na wypłatę świadczeń, a ma być jeszcze gorzej. Przez zmiany demograficzne emerytów będzie coraz więcej, a pracujących na nie osób zdecydowanie mniej. jeszcze nie tak dawno spodziewano się, że problem z brakiem środków na wypłatę świadczeń emerytalnych dotknie osoby dopiero wchodzące w dorosłe życie, a reformy można odłożyć na bardziej sprzyjający czas. Niestety kalkulacje były błędne. Bez natychmiastowych zmian nie ma nadziei na poprawę stanu polskiego systemu emerytalnego.

Proponowane zmiany w systemi emerytalnym

Aby poradzić sobie z tym problemem eksperci proponują trzy rozwiązania.

Możliwe jest podwyższenie wieku emerytalnego, zrównanie czasu przechodzenia na emeryturę mężczyzn i kobiet bądź tak jak w Norwegii stworzenie funduszu rezerwy.

Problem nie zostanie rozwiązany od razu, a na efekty przyjdzie nam czekać kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Państwo już teraz dopłaca do kasy ZUS pieniądze powiększając tym samym dziurę budżetową.

Obliczono, że osoby pracujące poza rolnictwem i administracją ze swoich składek dopłacą do ZUS 3 tys. zł rocznie! Dlatego nie wolno odwlekać działań mających na celu poprawę systemu emerytalnego w Polsce. Prace nad nimi powinny jak najszybciej zostać rozpoczęte.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytury wysokość emerytury zus zus emerytura

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej