odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Wysokosc emerytury > Górnicy objęci reformą emerytalną. Nadchodzi kres uprzywilejowania?

Górnicy objęci reformą emerytalną. Nadchodzi kres uprzywilejowania?

Zmiany w systemie emerytalnym będą obecne również wśród górników fot.: sxc.hu
dodano 22 Lutego 2012


Górnicy ponad innymi

Według danych ZUS dwie trzecie górników odchodzi z pracy przed 50. rokiem życia, a emerytura tej grupy zawodowej wynosi średnio 3,3 tys. zł., podczas gdy pozostali pracownicy, w tym nauczyciele i dziennikarze, dostają 1,7 tys., a drobni przedsiębiorcy, jak fryzjerzy czy stolarze – 1,1 tys. Nie ulega wątpliwości, iż górnicy, objęci odrębnym prawem, znajdują się poza powszechnym systemem. Korzystają z wyjątkowo korzystnego sposobu wyliczania emerytur. W przypadku pracowników kopalni ZUS dla każdego roku zatrudnienia stale przyjmuje przelicznik 1,8.

Według opinii publicznej wysokość emerytur górniczych jest niesprawiedliwością, którą rząd woli sankcjonować i szukać oszczędności w emeryturach pozostałych Polaków, niż narażać się związkowcom.

Warunki, jakie muszą być spełnione, by otrzymać emeryturę górniczą

-ukończone 55 lat, podczas gdy okres pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej musi wynosić minimalnie 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej (pracy pod ziemią oraz na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego)
-ukończone 50 lat i okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej minimalnie 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, ale pod warunkiem, że w ciągu tego okresu co najmniej 15 lat pracy to praca górnicza (pracy pod ziemią oraz na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego)
-praca górnicza pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 25 lat. Jest to warunek nadający prawo do górniczej emerytury bez względu na wiek i zajmowane stanowisko.

Ponadto nie jest konieczne rozwiązanie stosunku pracy, aby otrzymać emeryturę górniczą.

Należy podkreślić, że emerytura górnicza przysługuje wyłącznie, jeśli pracownik nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.

Komu należeć się będzie emerytura górnicza po reformie?

Emerytury górnicze będą przysługiwały wyłącznie osobom, które pracują bezpośrednio przy wydobyciu we wszelkiego rodzaju kopalniach. Co zatem z pozostałym pracownikami? Otóż, część z korzystających ze szczególnych uprawnień do emerytur górniczych, która nie pracuje bezpośrednio przy wydobyciu, będzie mogła skorzystać z emerytur pomostowych, natomiast pozostali wejdą do systemu powszechnego.

- Jeśli chodzi o uprzywilejowane warunki przechodzenia na emeryturę w górnictwie, będziemy proponowali utrzymanie tych przywilejów wyłącznie dla tych, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu we wszystkiego rodzaju kopalniach.

Oni dzisiaj dysponują specyficznymi, im precyzyjnie dedykowanymi przywilejami, i te powinny być zachowane, natomiast niektórzy korzystający ze szczególnych uprawnień do emerytur górniczych tego lub podobnego typu, a którzy nie pracują bezpośrednio przy wydobyciu, będą mogli skorzystać z emerytur przejściowych, tak aby pozostali jak najszybciej mogli wejść do systemu powszechnego – mówi premier w exposé.

Autor

Alicja Hubala

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura górnicza reforma emerytalna górnicy emerytury górnicze

Komentarze:

 • 26/03/2012 przez gosc (Miro)

  Rząd szykuje nam pracę do 67, a co z zapowiadanymi zmianami w polityce prorodzinnej. Jak się ma do tego likwidacja przedszkoli w Szczecinie. Panie Tusk weź się pan z rządem za tworzenie nowych miejsc pracy a skończy się problem z brakiem pieniędzy dla ZUS na emerytury.Nie wspomnę o tym co ZUS przejada.Precz z rekami od emerytur górniczych.

 • 14/04/2012 przez gosc (modo)

  kto uczciwie pracuje na kopalni nie korzysta za długo z takiej emerytury bo szybko umiera tylko kombinatorzy którzy przez 25 lat wyzyskiwali innych idą potem pracować do firm

 • 21/04/2012 przez gosc (Wsciekły górnik)

  Ciekawe co tusk rozumie za osoby pracujące bezposrednio przy wydobyciu skoro niema o tym pojęcia, a co do tego ze niby takie wysokie górnicze emerytury ,to ciekawe jakie składki odprowadzają na zus ci przykładowi fryzjerzy nauczyciele i dziennikarze w ich przypadku to jest pareset złotych a górnik płaci 25 lat płaci tych składek grubo ponad tysiąc tutaj jest ta sprawiedliwośc

 • 26/04/2012 przez gosc (KILOF)

  Wsciekly gorniku-bezposrednio przy weglu to ci co maja na pasku szychty1.8,jak sam wiesz ci co nie pracuja w przodkach maja 1,5 dniowki,najprosciej to zrobic tak ze jak ma sie tych dniowek 5.000 to mozna przejsc na emeryture i wszystko .Wydaje mi sie ze bedzie to sprawiedliwe,ja majac 21 lat dolu mam tych dnowek 4300 i nie kombinowalem na tz.KNEFLACH ,ci co kombinuja nie maja tych dnowek i jestem ZA zeby im odebrac prywileje

 • 11/05/2012 przez gosc (Miras)

  Panie Kilof ty za to lożoł w zestawach aboś boł na kablu i sie wielce narobił przez te 21 lot

 • 11/05/2012 przez gosc (Miras )

  Som takie knefle co sie bardziej narobisz niż w scianie a mosz dniówki 1,5

 • 11/05/2012 przez gosc (Miras)

  A jak ci teraz coś w krzyżach szczeli i nie dorobisz tych 5000 dniówek 1,8 to napewno znojdzie sie do ciebie fajny knefel żebyś dorobił te 10 lot dłużej. Nie lubia ludzi co sie wypróżniają do swojego gniazda.

 • 02/06/2012 przez gosc (antygornik)

  Zabrac im wszustkiim. Prowadze budowlanke i kazdu zatridniony u mnie gornik ubolewa ze tu jest gorzej. Nie moze byc tak abu gornicy mieli wieksze przywileje, w mie czego pytam ? Praca jek praca. Chce sprawiedliwosci. Gorniku jestes zdolny do pracy to zapierd... a kase zostaw innym emerytom ktorym bardziej sie nalezy.

 • 10/06/2012 przez gosc (Miras)

  Górnicy płacą 3 razy wyższe składki emerytalne niż w innych zawodach , z barbórki biorą składki z 14 pensji biorą składki a na emeryturze nie płacą barbórki i 14 pensji to idzie do jednej puli korzystają z tego wszyscy emeryci. Więcej bym zarabiał gdyby zus nie zabierał górnikom tyle kasy wtedy bym mógł dłużej pracował gdybym wiedział za co pracuję, wszędzie pszą że górnik zarabia 4000 zł po odliczeniu wszystkich składek na rekę dostaje się 2500 zł czy pan budowlaniec za takie pieniądze pracował by na dole wątpię.

 • 10/06/2012 przez gosc (Miras)

  A jeżeli ktoś nie był na dole i niewie jak tam jest to będzie pisał takie bzdury jak pan antygórnik Pozdrawiam antygórnika

 • 26/06/2012 przez gosc (gónik)

  Moze Pan antygórnik sam sprubował pracy najpierw na budowie jak mu urosna miensnie potem poszedł na kopalnie za pracownika fizycnego. Bo gonic ludzi doroboty to karzdy potrafi sam sie chyc zarobote to moze wtedy doczenisz ciezka prace.

 • 08/07/2012 przez gosc (SUPALAK)

  KOMUNO WROC JAKA PRACA TAKA PLACA I TYLE NIECH SE RZAD ZNOWELIZUJE USTAWY O PLACACH DLA POSLOW TO WTEDY ZOBACZYCIE NIESPRAWIEDLIWOSC PRZEKRETY PO RODZINIE BRUDNE INTERESY I JEDYNA PRACA TO PIEP***NIE W TELEWIZJI JACY SA FAJNI A WAM PRZECIWNIKOM NIKT NIEBRONI ISC NA KOPALNIE TYLKO ZE WIEKSZOSC BY BIEGLA 1SZEGO DNIA Z PLACZEM POD SZYB BO CIEZKO GORACO A W POPRZEDNIEJ PRACY TAK NIEBYLO LOOOHO WSZYSCY MOWILI ZE GORNICY NA DOLE LEZA ZJEDZCIE PRZEPRACOJCIE JEDEN DZIEN MOZE WTEDY NABIERZECIE SZACUNKU DLA TYCH LUDZI PISZE TO BO KIEDYS BYLEM TEGO SAMEGO ZDANIA CO WY

 • 16/09/2012 przez gosc (leszek)

  Górnicy emeryci wy i tak idziecie do pracy na duł do firm robić i bierzecie robotę młodym i ZUS to widzi ze dłużej można robić

 • 18/02/2013 przez gosc (gornik )

  hanysi i niektorzy oszolomy z kghm trzeba wyjsc na ulice warszawy bo bedziecie robic do 67 lat a nie mowic ze ja nie wyzyje za 3 tysace debile masz kredyt i robote teraz trzeba ruszyc bo bedzie za pozno a tusk sie msci a juz wymyslaja nowa miedz

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej